Categories

Closed
Rosina Wachtmeister, "Giardino di rose", vas, glas, Goebel.
58838
Rosina Wachtmeister, "Giardino di rose", vas, glas, Goebel.
Final bid2,700 SEK
Closed
Remmare/likörglas, 10 st, 1900-tal.
58848
Remmare/likörglas, 10 st, 1900-tal.
Final bid150 SEK
Closed
Bordsfotogenlampor, 2 st, mässing/glas.
58847
Bordsfotogenlampor, 2 st, mässing/glas.
Final bid250 SEK
Closed
Koffert, flätad pil.
58846
Koffert, flätad pil.
Final bid500 SEK
Closed
Växtpress, trä.
58845
Växtpress, trä.
Final bid400 SEK
Closed
Snusdosor, 3 st, metall.
58844
Snusdosor, 3 st, metall.
Final bid200 SEK
Closed
Golvlampa, mässing.
58843
Golvlampa, mässing.
Final bid200 SEK
Closed
Emaljerat, 6 delar.
58842
Emaljerat, 6 delar.
Final bid150 SEK
Closed
Julgransfötter, 2 st, metall.
58841
Julgransfötter, 2 st, metall.
Final bid100 SEK
Closed
Sminkbord, med spegel och lampa, teak, 1900-talets andra hälft.
58840
Sminkbord, med spegel och lampa, teak, 1900-talets andra hälft.
Final bid450 SEK
Closed
Figuriner, 5 st, porslin, Bing & Gröndahl och Lladro.
58837
Figuriner, 5 st, porslin, Bing & Gröndahl och Lladro.
Final bid175 SEK
Closed
Helmer Ringström, servisdelar, 14 st, flintgods, "Palace", Gefle, 1950-tal.
58836
Helmer Ringström, servisdelar, 14 st, flintgods, "Palace", Gefle, 1950-tal.
Final bid600 SEK
Closed
Axel Olsson, "Utvandrarna", skulptur, brons, stensockel, signerad.
58835
Axel Olsson, "Utvandrarna", skulptur, brons, stensockel, signerad.
Final bid850 SEK
Closed
Provdocka, dam, snurrbar, höj/sänkbar, metall/textil/trä.
58834
Provdocka, dam, snurrbar, höj/sänkbar, metall/textil/trä.
Final bid200 SEK
Closed
Golvkandelaber, för 4 ljus, gjutjärn, Qvesarum.
58832
Golvkandelaber, för 4 ljus, gjutjärn, Qvesarum.
Final bid600 SEK
Closed
Figuriner, 8 st, bl.a Krukmakaren i Ystad och Zaphir.
58833
Figuriner, 8 st, bl.a Krukmakaren i Ystad och Zaphir.
Final bid125 SEK
Closed
Knud Möller, figurin, sjölejon, porslin, nr 1733, Bing & Gröndahl.
58831
Knud Möller, figurin, sjölejon, porslin, nr 1733, Bing & Gröndahl.
Final bid500 SEK
Closed
Figurin, porslin.
58830
Figurin, porslin.
Final bid100 SEK
Closed
Kittel på trefot, koppar/smide.
58829
Kittel på trefot, koppar/smide.
Final bid800 SEK
Closed
Tomtar, 3 st, lergods, bl.a ILAB.
58828
Tomtar, 3 st, lergods, bl.a ILAB.
Final bid250 SEK
Closed
Byrå, 3 lådor, alm, 1900-tal.
58827
Byrå, 3 lådor, alm, 1900-tal.
Final bid550 SEK
Closed
Jeepdunkar, 2 st, 20 l, metall.
58825
Jeepdunkar, 2 st, 20 l, metall.
Final bid350 SEK
Closed
Matta, orientalisk, handknuten, ull.
58826
Matta, orientalisk, handknuten, ull.
Final bid750 SEK
Closed
Transportbur, metall, Dogman.
58824
Transportbur, metall, Dogman.
Final bid100 SEK
Closed
Teleskopstege, lättmetall, 150 kg, CAS.
58823
Teleskopstege, lättmetall, 150 kg, CAS.
Final bid1,000 SEK
Closed
Niels Nielsen och Svend Jespersen, figuriner, 2 st, porslin, Bing & Grøndahl.
58821
Niels Nielsen och Svend Jespersen, figuriner, 2 st, porslin, Bing & Grøndahl.
Final bid500 SEK
Closed
Tomtar, 3 st, keramik, 1900-tal.
58822
Tomtar, 3 st, keramik, 1900-tal.
Final bid250 SEK
Closed
Golvlampa, 2 ljuspunkter, mässing, 1900-tal.
58820
Golvlampa, 2 ljuspunkter, mässing, 1900-tal.
Final bid100 SEK
Closed
Golvlampa, mässing, Falkenberg Belysning, 1900-tal.
58819
Golvlampa, mässing, Falkenberg Belysning, 1900-tal.
Final bid600 SEK
Closed
Figuriner, 3 st, porslin, bl.a NAO.
58818
Figuriner, 3 st, porslin, bl.a NAO.
Final bid125 SEK
Closed
Taklampa, 6 ljuspunkter, mässing, lampskärmar i plåt, 1960-tal.
58817
Taklampa, 6 ljuspunkter, mässing, lampskärmar i plåt, 1960-tal.
Final bid500 SEK
Closed
Takfotogenlampa, majolika, mässing, glas, jugend.
58816
Takfotogenlampa, majolika, mässing, glas, jugend.
Final bid125 SEK
Closed
Lanterna, metall, glas, Barbier & Fenestre, Paris, 1900-tal.
58809
Lanterna, metall, glas, Barbier & Fenestre, Paris, 1900-tal.
Final bid1,600 SEK
Closed
Marianne Richter, ryamatta, "Kolmården", Wahlbecks fabriker, Linköping, 1960/70-tal.
58815
Marianne Richter, ryamatta, "Kolmården", Wahlbecks fabriker, Linköping, 1960/70-tal.
Final bid1,200 SEK
Closed
Elefantgräs, 3 st.
57743
Elefantgräs, 3 st.
Final bid250 SEK
Closed
Släpvagnsdragare för husvagn, metall.
58814
Släpvagnsdragare för husvagn, metall.
Final bid200 SEK
Closed
Vas, skålar och ljusstakar, 5 delar, glas, Orrefors och Kosta.
58813
Vas, skålar och ljusstakar, 5 delar, glas, Orrefors och Kosta.
Final bid175 SEK
Closed
Allmoge, ett parti, bl.a kopparbunke, 1800/1900-tal.
58812
Allmoge, ett parti, bl.a kopparbunke, 1800/1900-tal.
Final bid350 SEK
Closed
Slagbord för väggplacering, bemålat trä,  "Bergslagen", IKEA:s 1700-talsserie.
58811
Slagbord för väggplacering, bemålat trä, "Bergslagen", IKEA:s 1700-talsserie.
Final bid350 SEK
Closed
Hallampa, glas.
58810
Hallampa, glas.
Final bid150 SEK
Closed
Sven Hofverberg, skål, stengods.
58808
Sven Hofverberg, skål, stengods.
Final bid300 SEK
Closed
Damejeanne i träställning.
58807
Damejeanne i träställning.
Final bid150 SEK
Closed
Halsband, tahitipärlor.
58806
Halsband, tahitipärlor.
Final bid600 SEK
Closed
Emaljerat tråg.
58805
Emaljerat tråg.
Final bid250 SEK
Closed
Stallfönster, gjutjärn, glas.
58804
Stallfönster, gjutjärn, glas.
Final bid150 SEK
Closed
Axel Larsson, stolar, ett par, betsad trä, konstskinn, Bodafors Möbelfabrik.
58801
Axel Larsson, stolar, ett par, betsad trä, konstskinn, Bodafors Möbelfabrik.
Final bid1,300 SEK
Closed
Per Lütken, Fat och vas, glas, Holmegaard.
58798
Per Lütken, Fat och vas, glas, Holmegaard.
Final bid150 SEK
Closed
Smart-TV, Samsung UE46E56715, med fjärrkontroll.
58799
Smart-TV, Samsung UE46E56715, med fjärrkontroll.
Final bid850 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.