58533
Keramik, ett parti, bl.a Elfstrand, Sjöbo och Höganäs.
Final bid225 SEK

58532
Årstallrikar, 12 st, Hummel, Goebel, 1975-1986.
Final bid500 SEK

58531
Vicke Lindstrand, glasservis, 36 delar, "Diamant", Kosta Boda.
Final bid400 SEK

58530
Blomkrukor och ytterfoder, 5 delar, keramik/porslin, bl.a Ekeby och Gustavsberg, 1900-tal.
Final bid350 SEK

58529
Kaffeservis, 52 delar, porslin, "Blå ros", Hackefors.
Final bid175 SEK

58528
Skålar, keramik, 3 st, allmoge, 1800/1900-tal.
Final bid450 SEK

58526
Armbandsur, Oliver Lion.
Final bid250 SEK

58527
Fat och skålar, 4 delar, keramik, allmoge, 1800/1900-tal.
Final bid400 SEK

58525
Krus, 2 st, stengods, 8 liter, Helsingborg och Ystad, 1900-tal.
Final bid250 SEK

58524
Bord och 2 stolar, allmogemålat trä, 1800/1900-tal.
Final bid350 SEK

58523
Tomte med säck, lergods, 1900-tal.
Final bid350 SEK

58522
Krus, 3 st, stengods, 3, 5 och 10 liter, Höganäs, 1900-tal.
Final bid175 SEK

58521
Krus, 3 st, stengods, 3,4 och 8 liter, Höganäs.
Final bid200 SEK

58520
Fotskrapa, metall, gjutjärn,, 1900-tal.
Final bid1,100 SEK

58519
Anna Ehrner, glasservis ,22 delar, "Linie", Kosta Boda.
Final bid950 SEK

58518
Krus, 4 st, stengods, bl.a Wallåkra, 1900-tal.
Final bid225 SEK

58515
Salladsbestick och tårtspade, 3 delar, metall, Iittala, Finland.
Final bid600 SEK

58517
Tomtar, 3 st, keramik, bl.a Gräfenroda, 1900-tal.
Final bid450 SEK

58514
Vasilij Kandinsky, posters, 2 st.
Final bid300 SEK

58516
Borslampor, ett par, porslin, Italien.
Final bid100 SEK

58505
Fickur, 2 st, silver 800, bl.a Borel, 1800/1900-tal.
Final bid950 SEK

58513
Hink och krus, 4 delar, stengods och flintgods, bl.a Rörstrand och Göteborg, 1900-tal.
Final bid100 SEK

58512
Stig Lindberg, "Jubileumsvas", porslin, KFS 100 år, Porslinsfabriken i Lidköping.
Final bid400 SEK

58511
Servisdelar, 11 delar, porslin, ''Diamant Lili'', Rörstrand.
Final bid150 SEK

58508
Säng, Hilding Anders, Särö Komfort, ställbar, med fjärrkontroll.
Final bid2,400 SEK

58510
Tomtar, 2 st, keramik, 1900-tal.
Final bid350 SEK

58507
Fickur, 2 st, gulmetall, bl.a Vigilant, Schweiz, 1900-tal.
Final bid500 SEK

58506
Fickur med kedja, silver, Tyskland/England, 1800/1900-tal.
Final bid500 SEK

58503
Dosor, handsktöjare och kedja, 4 delar, silver 830/925, 1900-tal.
Final bid1,100 SEK

58502
Silver, ett parti, 1900-tal.
Final bid2,500 SEK

58501
Armlänk, silver 925, 1900-tal.
Final bid450 SEK

58500
Medaljongporträtt föreställande Princesse de Lamballe, handmålat porslin, otydligt signerad, 1800-tal.
Final bid125 SEK

58497
Carl-Einar Andersson, originalakvatint, signerad.
Final bid750 SEK

58498
Gustav Bolin, litografi nr E.A, signerad.
Final bid450 SEK

58495
Bengt Lindström, litografi nr 94/135, signerad.
Final bid550 SEK

58493
Skrin och dosor, trä, allmoge, 1800/1900-tal.
Final bid450 SEK

58494
Piedestaler, 2 st, trä, 1900-tal.
Final bid250 SEK

58492
Georg Stoopendaal, blyertsteckning, signerad.
Final bid100 SEK

58491
Fönster med Skånes landsvapen, ett par, blyinfattat glas.
Final bid400 SEK

58489
Alf Stridfeldt, "Landskap utan tid", emaljmålning, signerad, daterad 1993.
Final bid450 SEK

58488
Eldhund, gjutjärn, 1900-tal.
Final bid350 SEK

58487
Fredrik Rohde, litografi nr 141/200, signerad, daterad 1981.
Final bid250 SEK

58485
Snigelhink, trä och metall, 1800-tal.
Final bid225 SEK

58483
Gertrud Carlsson, olja på pannå, signerad, daterad -80.
Final bid550 SEK

58482
Ola Billgren, litografi nr 39/200, signerad, daterad -79.
Final bid300 SEK

58481
Taksteg, 9 st, metall.
Final bid100 SEK

58479
Kerstin Lundberg Stenman, olja på duk, signerad, daterad 1989.
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK

58480
Väggtelefon, L M Ericsson, Stockholm, 1900-talets början.
Final bid800 SEK