Categories

Closed
Bernhard Petersen, ''To Piger'', olja på duk, signerad.
58049
Bernhard Petersen, ''To Piger'', olja på duk, signerad.
Final bid150 SEK
Closed
Taklampa, glas/smide, Kosta Boda Smide.
58046
Taklampa, glas/smide, Kosta Boda Smide.
Final bid350 SEK
Closed
Kenneth Sigvardh, olja på duk, signerad, daterad 1965.
58048
Kenneth Sigvardh, olja på duk, signerad, daterad 1965.
Final bid125 SEK
Closed
Skålar och fat, 3 delar, konstglas, bl. a Erik Höglund, Boda.
58047
Skålar och fat, 3 delar, konstglas, bl. a Erik Höglund, Boda.
Final bid175 SEK
Closed
Snapskaraffer och skål, 3 delar, glas, Holmegaard, Danmark.
58045
Snapskaraffer och skål, 3 delar, glas, Holmegaard, Danmark.
Final bid250 SEK
Closed
Skivspelare, Philips Electronic 312.
58044
Skivspelare, Philips Electronic 312.
Final bid500 SEK
Closed
Monterskåp, trä/glas.
58043
Monterskåp, trä/glas.
Final bid450 SEK
Closed
Bestickservis, 185 delar, nysilver, ''Vasa''.
58040
Bestickservis, 185 delar, nysilver, ''Vasa''.
Final bid950 SEK
Closed
Frukostservisdelar, 31 delar, flintgods, "The Botanic Garden", Portmeiron, England.
58039
Frukostservisdelar, 31 delar, flintgods, "The Botanic Garden", Portmeiron, England.
Final bid250 SEK
Closed
Keramikföremål, 11 st, 1900-tal.
58038
Keramikföremål, 11 st, 1900-tal.
Final bid450 SEK
Closed
Bertil Vallien, golvljusstake, smide, Boda.
58036
Bertil Vallien, golvljusstake, smide, Boda.
Final bid1,300 SEK
Closed
Spegel, trä.
58034
Spegel, trä.
Final bid100 SEK
Closed
Elgitarr, Gould GS135.
58032
Elgitarr, Gould GS135.
Final bid1,400 SEK
Closed
Väggvitrinskåp,trä/glas, 1900-tal.
58033
Väggvitrinskåp,trä/glas, 1900-tal.
Final bid350 SEK
Closed
Bordslampor, 2 st, porslin.
58025
Bordslampor, 2 st, porslin.
Final bid250 SEK
Closed
Teservisdelar, 21 st, porslin, De Old English, J. & G. Meakin, England.
58023
Teservisdelar, 21 st, porslin, De Old English, J. & G. Meakin, England.
Final bid650 SEK
Closed
Vaser, 11 delar, porslin/glas, 1900-tal.
58022
Vaser, 11 delar, porslin/glas, 1900-tal.
Final bid750 SEK
Closed
Skåpbil, Toyota Proace, 2014.
57012
Skåpbil, Toyota Proace, 2014.
Final bid50,000 SEK
Est65,000 SEK
Closed
Handfat, porslin, italien.
56327
Handfat, porslin, italien.
Final bid100 SEK
Closed
Josef Frank, väska, textil/skinn, lås i trä, "Under ekvatorn", Firma Svensk Tenn.
56973
Josef Frank, väska, textil/skinn, lås i trä, "Under ekvatorn", Firma Svensk Tenn.
Final bid900 SEK
Closed
Taklampa, metall/textil, samtida.
56428
Taklampa, metall/textil, samtida.
Final bid350 SEK
Closed
Minkpäls, mörkbrun.
58021
Minkpäls, mörkbrun.
Final bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
Closed
Leksaker m.m, ett parti, bl.a View-master.
58020
Leksaker m.m, ett parti, bl.a View-master.
Final bid125 SEK
Closed
Kinamatta, skulpterad, handknuten, ull.
58017
Kinamatta, skulpterad, handknuten, ull.
Final bid300 SEK
Closed
John Deere, traktor och tillbehör, 4 delar, metall, ERTL & Co.
58018
John Deere, traktor och tillbehör, 4 delar, metall, ERTL & Co.
Final bid700 SEK
Closed
Kinamatta, handknuten, ull.
58019
Kinamatta, handknuten, ull.
Final bid1,000 SEK
Closed
Takkrona, för 6 ljus, 7 ljuspunkter glasprismor, mässing, 1900-tal.
58013
Takkrona, för 6 ljus, 7 ljuspunkter glasprismor, mässing, 1900-tal.
Final bid650 SEK
Closed
Matta orientalisk, handknuten ull.
58015
Matta orientalisk, handknuten ull.
Final bid2,000 SEK
Closed
Klosterkeramik, 7 delar.
58016
Klosterkeramik, 7 delar.
Final bid100 SEK
Closed
Bang & Olufsen BeoLab 3500, aktiv högtalare.
58014
Bang & Olufsen BeoLab 3500, aktiv högtalare.
Final bid450 SEK
Closed
Alvar Aalto, bänk, björk, modell 153, Artek.
58005
Alvar Aalto, bänk, björk, modell 153, Artek.
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Fritz Kallenberg, glasservisdelar, 48 st, Cecil, Kosta Boda, 1900-talets mitt.
58012
Fritz Kallenberg, glasservisdelar, 48 st, Cecil, Kosta Boda, 1900-talets mitt.
Final bid225 SEK
Closed
Carl Malmsten "Staken", golvlampor, ett par, björk, brännmärkta CM.
58011
Carl Malmsten "Staken", golvlampor, ett par, björk, brännmärkta CM.
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Alvar Aalto, soffbord, björk ben i böjträ, Artek, 1940/50-tal.
58008
Alvar Aalto, soffbord, björk ben i böjträ, Artek, 1940/50-tal.
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Vaser, 5 st, glas, mest Orrefors, 1900-tal.
58010
Vaser, 5 st, glas, mest Orrefors, 1900-tal.
Final bid175 SEK
Closed
Skålar, 5 st, pressglas och slipat glas, 1900-tal.
58009
Skålar, 5 st, pressglas och slipat glas, 1900-tal.
Final bid150 SEK
Closed
Snapsglas, 6 st, 1900-tal.
58007
Snapsglas, 6 st, 1900-tal.
Final bid100 SEK
Closed
Servisglas, 21 st, 4 olika sorter, bl.a Pukeberg och Boda, 1900-tal.
58006
Servisglas, 21 st, 4 olika sorter, bl.a Pukeberg och Boda, 1900-tal.
Final bid100 SEK
Closed
Jonas Bohlin, "Zink", tidningshylla, björk/betong, Källemo, Värnamo, 1988/90-tal.
58001
Jonas Bohlin, "Zink", tidningshylla, björk/betong, Källemo, Värnamo, 1988/90-tal.
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Figuriner och bordslampa, 4+1 st, keramik, bl.a Elbogen.
58004
Figuriner och bordslampa, 4+1 st, keramik, bl.a Elbogen.
Final bid125 SEK
Closed
Tallrikar och fiskfat, 11+1 st, porslin, Rigo & Ole, Venezia.
58002
Tallrikar och fiskfat, 11+1 st, porslin, Rigo & Ole, Venezia.
Final bid950 SEK
Closed
Tv, Panasonic TX-L47DT50Y, med fjärrkontroll.
57998
Tv, Panasonic TX-L47DT50Y, med fjärrkontroll.
Final bid400 SEK
Closed
Matservisdelar, ett parti, flintgods, "Opal", "Kryss" och "Terra", Upsala Ekeby och Gefle.
57999
Matservisdelar, ett parti, flintgods, "Opal", "Kryss" och "Terra", Upsala Ekeby och Gefle.
Final bid200 SEK
Closed
Katthus för kattlåda, trä, Trixie.
58000
Katthus för kattlåda, trä, Trixie.
Final bid225 SEK
Closed
Karin Björqvist, matservis, 23 delar, porslin, "Vardag", Gustavsberg, 1957-73.
57993
Karin Björqvist, matservis, 23 delar, porslin, "Vardag", Gustavsberg, 1957-73.
Final bid1,100 SEK
Closed
Samlarporslin, 12 delar, bl.a Dresden och Gustavsberg.
57990
Samlarporslin, 12 delar, bl.a Dresden och Gustavsberg.
Final bid700 SEK
Closed
Servisdelar, 17 st, flintgods, Willow-mönster, Gustavsberg och Wood & Sons, England.
57995
Servisdelar, 17 st, flintgods, Willow-mönster, Gustavsberg och Wood & Sons, England.
Final bid400 SEK
Closed
Mattor, 2 st, Pakistan, handknutna, ull.
57994
Mattor, 2 st, Pakistan, handknutna, ull.
Final bid150 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.