57992
Matservisdelar, 18 st, porslin, "Arctica" och "Kesti", Arabia.
Final bid300 SEK

57991
Taklampa, mässing/glas, 4 ljuspunkter.
Final bid100 SEK

57987
Bestickservis, 59 delar, nysilver, "Gammal Fransk".
Final bid1,600 SEK

57989
Peter Behrens, taklampa, metall/glas, 1910/1920-tal.
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK

57986
Karin Björqvist, teservis, "Vardag", 10 delar, porslin, Gustavsberg, 1957-73.
Final bid900 SEK

57988
Speceriburkar, 6 st, flintgods, Gustavsberg, 1900-tal.
Final bid125 SEK

57985
DVD-filmer m.m, ett parti, blandat.
Final bid150 SEK

57984
Kikare, 2 st, Maximal 7x50 och Manon 7x35.
Final bid750 SEK

57983
Bricka, handmålat porslin, Rosenthal, 1900-talets andra hälft.
Final bid350 SEK

57982
Gertrud Kudielka, figurin, stengods, ''Rebekka'', L. Hjorth, Danmark.
Final bid250 SEK

57981
Matta, Koliai, Iran, handknuten, ull.
Final bid350 SEK

57980
Yttefoder, porslin, Prins Eugens Waldermansudde, Gustavsberg.
Final bid550 SEK

57977
Ytterfoder, majolika, Jugend, 1900-talets början.
Final bid950 SEK

57978
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg.
Final bid300 SEK

57979
Figuriner och miniatyrer, 11 st, glas/porslin, bl.a John Andersson, Höganäs.
Final bid150 SEK

57976
BOSE, ljudsystem, ett parti.
Final bid500 SEK

57974
Mahjongspel och Jing-masker, ett parti.
Final bid400 SEK

57973
Ishink med tång och ljusstakar, ett par, plast/glas, bl.a Erik Magnussen, Stelton, Danmark.
Final bid100 SEK

57972
Bestick m.m, ett parti, silver.
Final bid3,200 SEK

57971
Ljuslyktor, 4 st, glas/metall, Smith´s Konsthantverk.
Final bid250 SEK

57970
Verktyg m.m, ett parti.
Final bid350 SEK

57968
Ljusstakar och gräddkanna, 3 delar, silver.
Final bid1,200 SEK

57967
Gryta, plättjärn och våffeljärn, metall, bl.a Ronneby Bruk och Kockums.
Final bid150 SEK

57966
Kaffeservis, 32 delar, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl.
Final bid650 SEK

57964
Systrarna Svensson, motivdamast, 4 st,1960/70-tal, signerade.
Final bid900 SEK

57965
Böcker och mugg, 5 delar, Baltiska Utställningen, Malmö 1914.
Final bid600 SEK

57963
Alex Tallberg, ''Min granne'', etsning, signerad.
Final bid350 SEK

57962
Stickgarn, ett parti, ca 6,5 kg.
Final bid750 SEK

57961
Monica Backström, skulptur/skål, folierat glas, signerad MB.
Final bid150 SEK

57959
Richardt Branderup, "Pjerrot", affisch, Tivoli, Köpenhamn.
Final bid500 SEK

57960
Tyger och stuvbit, 6 st.
Final bid250 SEK

57957
Tvingar, 5 st.
Final bid125 SEK

57955
Matta, Pakistan, handknuten, ull.
Final bid550 SEK

57954
Final bid550 SEK

57952
Gryta, gjutjärn/glas, Skeppshult.
Final bid600 SEK

57953
Mattor, 2 st, orientaliska, handknutna, ull.
Final bid600 SEK

57949
Julgransfot, bemålad smide, 1800-talets slut.
Final bid300 SEK

57948
Vin och likörglas, 6+9 st, färgat glas.
Final bid300 SEK

57947
Matbord och 4 stolar, trä, 1900-talets andra hälft.
Final bid125 SEK

57946
Göran Wärff, fat på fot, konstglas, signerad, Kosta Boda.
Final bid225 SEK

57945
Nanny Still, vas, konstglas.
Final bid200 SEK

57944
Allmogetextil, 6 delar.
Final bid2,300 SEK

57943
Vas, glas, Rune Strand och Lars Börnesson, Strömbergshyttan, signerad.
Final bid200 SEK

57942
Askfat, metall, Ultima 15, Ljungberg & Backström.
Final bid650 SEK

57941
Barskåp i form av en flaska ,skuret trä och intarsia, Asien,1900-tal.
Final bid350 SEK

57940
Piggtittare, trä, 1900-tal.
Final bid250 SEK

57938
Tallrikar och skålar, 6 delar, stengods, Le Creuset.
Final bid550 SEK

57115
Stegpallar, 2 st, bl.a AWAB.
Final bid500 SEK