Categories

Closed
Vaser, 4 st, glas, Orrefors och Riihimäen Lasi.
55035
Vaser, 4 st, glas, Orrefors och Riihimäen Lasi.
Final bid250 SEK
Closed
Golvlampa, 2 ljuspunkter, metall/plast, Aneta.
55033
Golvlampa, 2 ljuspunkter, metall/plast, Aneta.
Final bid550 SEK
Closed
Takampel, alabaster, 1900-talets första hälft.
55032
Takampel, alabaster, 1900-talets första hälft.
Final bid650 SEK
Closed
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början.
55030
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början.
Final bid1,400 SEK
Closed
Margareta Kjellman, "I trädgården" och "Porträttstudie", olja på duk, 2 st, osignerade.
55031
Margareta Kjellman, "I trädgården" och "Porträttstudie", olja på duk, 2 st, osignerade.
Final bid250 SEK
Closed
Avfuktare 600 kvm, Dba.
55027
Avfuktare 600 kvm, Dba.
Final bid1,000 SEK
Closed
Lars Jonsson, offsettryck, nr 133/200, signerad.
55029
Lars Jonsson, offsettryck, nr 133/200, signerad.
Final bid750 SEK
Closed
Gunnar Norrman, litografi nr. 148/175, ''Slättutsikt I'', signerad, daterad 1955.
55028
Gunnar Norrman, litografi nr. 148/175, ''Slättutsikt I'', signerad, daterad 1955.
Final bid450 SEK
Closed
Karta, skandinavien, ''Suède et Danemark'', fransk.
55026
Karta, skandinavien, ''Suède et Danemark'', fransk.
Final bid225 SEK
Closed
Spegel, förgylld ram.
55023
Spegel, förgylld ram.
Final bid350 SEK
Closed
Pall, trä/textil.
55025
Pall, trä/textil.
Final bid225 SEK
Closed
Trappstege, hopfällbar, aluminium, Scando.
55024
Trappstege, hopfällbar, aluminium, Scando.
Final bid550 SEK
Closed
Stege, aluminium.
55022
Stege, aluminium.
Final bid350 SEK
Closed
Bordsdekoration, svan i silver 900, bas på agat, kvartskristall på rygg, Grupo Gal.
55018
Bordsdekoration, svan i silver 900, bas på agat, kvartskristall på rygg, Grupo Gal.
Final bid500 SEK
Closed
Figuriner, 2 st, porslin, Wallendorf och Royal DUX.
53574
Figuriner, 2 st, porslin, Wallendorf och Royal DUX.
Final bid150 SEK
Closed
Servisdelar, ett parti, porslin, bl.a Rosenthal.
52266
Servisdelar, ett parti, porslin, bl.a Rosenthal.
Final bid100 SEK
Closed
Skrivbord, alm, 1900-talets första hälft.
55019
Skrivbord, alm, 1900-talets första hälft.
Final bid100 SEK
Closed
Figuriner, 8 st, olika material, Kina.
55017
Figuriner, 8 st, olika material, Kina.
Final bid225 SEK
Closed
Matta, orientalisk, handknuten, ull.
55011
Matta, orientalisk, handknuten, ull.
Final bid2,600 SEK
Closed
Skåp, furu, 1900-talets andra hälft.
55016
Skåp, furu, 1900-talets andra hälft.
Final bid100 SEK
Closed
Matta, Old Kolyai, Persien, handknuten, ull.
55014
Matta, Old Kolyai, Persien, handknuten, ull.
Final bid1,400 SEK
Closed
Bordskalender, sk evighetskalender, sterlingsilver, art deco, 1900-talets första hälft.
55013
Bordskalender, sk evighetskalender, sterlingsilver, art deco, 1900-talets första hälft.
Final bid750 SEK
Closed
Skylt, "Cadillac Club Stockholm", mässing.
55012
Skylt, "Cadillac Club Stockholm", mässing.
Final bid100 SEK
Closed
Kaspsylöppnare, 6 st, metall.
55010
Kaspsylöppnare, 6 st, metall.
Final bid550 SEK
Closed
Kikare, 7x35, Preciso Deluxe.
55008
Kikare, 7x35, Preciso Deluxe.
Final bid125 SEK
Closed
Krus m.m, 4 delar, keramik, bl.a Rörstrand och Höganäs.
55007
Krus m.m, 4 delar, keramik, bl.a Rörstrand och Höganäs.
Final bid150 SEK
Closed
Jordglob med lampa, JRO Wechselbild.
55005
Jordglob med lampa, JRO Wechselbild.
Final bid225 SEK
Closed
TV, 55 tum, Samsung QE55Q8FNAT, med Connect Box och fjärrkontroll.
55006
TV, 55 tum, Samsung QE55Q8FNAT, med Connect Box och fjärrkontroll.
Final bid750 SEK
Closed
Skål och askfat, glas, bl.a Paul Kedelv, Flygsfors.
55004
Skål och askfat, glas, bl.a Paul Kedelv, Flygsfors.
Final bid100 SEK
Closed
Alvar Aalto, vas, glas, ''Savoy'', Iittala, Finland.
55002
Alvar Aalto, vas, glas, ''Savoy'', Iittala, Finland.
Final bid400 SEK
Closed
Karaffer, 5 st, glas.
55001
Karaffer, 5 st, glas.
Final bid250 SEK
Closed
Ljuslyktor, ljusstakar,  vas och skål, 6 delar, bl.a Ulrica Hydman Vallien.
55000
Ljuslyktor, ljusstakar, vas och skål, 6 delar, bl.a Ulrica Hydman Vallien.
Final bid200 SEK
Closed
Vas och ljusstakar, 3 delar, glas, Monica Bratt och Uno Westerberg, ''Manet'', Pukeberg.
54999
Vas och ljusstakar, 3 delar, glas, Monica Bratt och Uno Westerberg, ''Manet'', Pukeberg.
Final bid300 SEK
Closed
Kjell Leander Engström, "Kåseberga by", olja på duk, signerad.
54347
Kjell Leander Engström, "Kåseberga by", olja på duk, signerad.
Final bid2,000 SEK
Est5,000 - 5,500 SEK
Closed
Bordslampa och lampett, mässing.
54996
Bordslampa och lampett, mässing.
Final bid125 SEK
Closed
Elektrifierad fotogenlampa, glas/mässing.
54995
Elektrifierad fotogenlampa, glas/mässing.
Final bid150 SEK
Closed
Iris Rönnqvist, olja på duk, signerad.
54994
Iris Rönnqvist, olja på duk, signerad.
Final bid2,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Flaskor, glas, ett parti.
54993
Flaskor, glas, ett parti.
Final bid175 SEK
Closed
Machetes, 2 st, 1942/1945.
54992
Machetes, 2 st, 1942/1945.
Final bid650 SEK
Closed
Herrcykel Mustang, 28 tum, Sverigecykel Super de Lux, 3 växlar.
54991
Herrcykel Mustang, 28 tum, Sverigecykel Super de Lux, 3 växlar.
Final bid1,500 SEK
Closed
Praktfat och skål, porslin, Japan.
54989
Praktfat och skål, porslin, Japan.
Final bid100 SEK
Closed
Krus, 2 st, lergods, Ystad Keramik, 1950-tal.
54988
Krus, 2 st, lergods, Ystad Keramik, 1950-tal.
Final bid200 SEK
Closed
Sockerskål, silver, K. Anderson, 1903.
54987
Sockerskål, silver, K. Anderson, 1903.
Final bid1,300 SEK
Closed
Salongsbord, ek/stenskiva, 1900-tal.
54984
Salongsbord, ek/stenskiva, 1900-tal.
Final bid450 SEK
Closed
Kaffekanna, silver, handtag i svärtat trä, GAB, 1903.
54986
Kaffekanna, silver, handtag i svärtat trä, GAB, 1903.
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
Closed
Gräddsnipa, silver, firma Möllenborg, 1907.
54985
Gräddsnipa, silver, firma Möllenborg, 1907.
Final bid650 SEK
Closed
Modellbilar, 2 st, Volvo  PV544 och 121 Amazon, 1/18, Revell.
54982
Modellbilar, 2 st, Volvo PV544 och 121 Amazon, 1/18, Revell.
Final bid450 SEK
Closed
Krukor, 3 st, keramik.
54981
Krukor, 3 st, keramik.
Final bid200 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.