Categories

Closed
Piedestal, 2 hyllplan, trä.
54875
Piedestal, 2 hyllplan, trä.
Final bid150 SEK
Closed
Golfbag, Riviera Deluxe, samt 14 klubbor, 1960/70-tal.
54874
Golfbag, Riviera Deluxe, samt 14 klubbor, 1960/70-tal.
Final bid2,200 SEK
Closed
Francis Rollet, "Eronde" blandteknik på duk, signerad a tergo, daterad Riantec, 1987.
54868
Francis Rollet, "Eronde" blandteknik på duk, signerad a tergo, daterad Riantec, 1987.
Final bid2,500 SEK
Est4,000 SEK
Closed
Johnny Friedlaender, etsning med akvatint, 2/10 épreuve d´artiste, signerad.
54872
Johnny Friedlaender, etsning med akvatint, 2/10 épreuve d´artiste, signerad.
Final bid150 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Tennföremål, 9 delar.
54867
Tennföremål, 9 delar.
Final bid350 SEK
Closed
Kuvertallrikar, 10 st, Scandia tenn.
54866
Kuvertallrikar, 10 st, Scandia tenn.
Final bid1,600 SEK
Closed
Kuddar m.m, 6 delar, allmoge.
54863
Kuddar m.m, 6 delar, allmoge.
Final bid500 SEK
Closed
Kikare, 8x40, Magnific.
54864
Kikare, 8x40, Magnific.
Final bid200 SEK
Closed
Torsten Esbjörnsson, litografi 36/50, signerad.
54862
Torsten Esbjörnsson, litografi 36/50, signerad.
Final bid500 SEK
Closed
Lisa Larson, figurin, stengods, ''Viktoria'', Gustavsberg, signerad.
54861
Lisa Larson, figurin, stengods, ''Viktoria'', Gustavsberg, signerad.
Final bid450 SEK
Closed
Ljusstakar, 6 delar, olika metaller.
54860
Ljusstakar, 6 delar, olika metaller.
Final bid300 SEK
Closed
Paul Hoff, figurin, stengods, ''Ishavstärna'', Gustavsberg.
54859
Paul Hoff, figurin, stengods, ''Ishavstärna'', Gustavsberg.
Final bid250 SEK
Closed
Torsten Esbjörnsson, litografi 36/50, signerad.
54858
Torsten Esbjörnsson, litografi 36/50, signerad.
Final bid450 SEK
Closed
Vas och figurin, porslin, Bing & Gröndahl och Royal Copenhagen.
54857
Vas och figurin, porslin, Bing & Gröndahl och Royal Copenhagen.
Final bid350 SEK
Closed
Figuriner, 4 st, porslin, Lladro och Nao, Spanien.
54856
Figuriner, 4 st, porslin, Lladro och Nao, Spanien.
Final bid175 SEK
Closed
Miniatyrtallrikar och skärbräda, 5 delar, porslin, Arabia, Finland.
54855
Miniatyrtallrikar och skärbräda, 5 delar, porslin, Arabia, Finland.
Final bid125 SEK
Closed
Ulrica Hydman Vallien, vas, glas, Kosta Boda, signerad.
54853
Ulrica Hydman Vallien, vas, glas, Kosta Boda, signerad.
Final bid400 SEK
Closed
Handdukar, 17 st.
54854
Handdukar, 17 st.
Final bid450 SEK
Closed
Stig Lindberg, kaffekoppar med fat, 5 delar, benporslin, "Adam", Gustavsberg.
54849
Stig Lindberg, kaffekoppar med fat, 5 delar, benporslin, "Adam", Gustavsberg.
Final bid1,400 SEK
Closed
Karaffer med propp, ett par, glas, "Karlshamn", Skruf.
54851
Karaffer med propp, ett par, glas, "Karlshamn", Skruf.
Final bid150 SEK
Closed
Ulrica Hydman Vallien, vas, glas, ''Tulpan'', Kosta Boda, signerad.
54852
Ulrica Hydman Vallien, vas, glas, ''Tulpan'', Kosta Boda, signerad.
Final bid600 SEK
Closed
Muggar, 6 st, porslin, ''Ostindia Floris'', Rörstrand.
54850
Muggar, 6 st, porslin, ''Ostindia Floris'', Rörstrand.
Final bid750 SEK
Closed
Vattenpass, 5 st, Reinholdpasset/Parkside/Jeason.
54848
Vattenpass, 5 st, Reinholdpasset/Parkside/Jeason.
Final bid250 SEK
Closed
Fotogenlampa, majolika.
54847
Fotogenlampa, majolika.
Final bid650 SEK
Closed
John Andersson, skål, lergods, Höganäs, 1900-talets första del.
54845
John Andersson, skål, lergods, Höganäs, 1900-talets första del.
Final bid300 SEK
Closed
Klädställning, metall, höj/sänkbar.
54846
Klädställning, metall, höj/sänkbar.
Final bid200 SEK
Closed
Parasoll med vev, samt parasollfot.
54844
Parasoll med vev, samt parasollfot.
Final bid400 SEK
Closed
Brickor och underlägg m.m, ett parti.
54843
Brickor och underlägg m.m, ett parti.
Final bid125 SEK
Closed
Mortel med stöt, kolmårdsmarmor.
54842
Mortel med stöt, kolmårdsmarmor.
Final bid150 SEK
Closed
Vas och figurin, glas, Lalique, Frankrike, bl.a ''Sylvie''.
54840
Vas och figurin, glas, Lalique, Frankrike, bl.a ''Sylvie''.
Final bid950 SEK
Closed
Vaser, 2 st, glas, Orrefors,  bl.a Gunnar Cyrén.
54841
Vaser, 2 st, glas, Orrefors, bl.a Gunnar Cyrén.
Final bid225 SEK
Closed
Bestickservis, 36 delar, nysilver, ''Rådhus''.
54839
Bestickservis, 36 delar, nysilver, ''Rådhus''.
Final bid300 SEK
Closed
Måttkedja, spik, krokar m.m, 7 delar, metall, allmoge.
54838
Måttkedja, spik, krokar m.m, 7 delar, metall, allmoge.
Final bid100 SEK
Closed
Kaffeskedar, 12 st, silver, ''Aristokrat''.
54837
Kaffeskedar, 12 st, silver, ''Aristokrat''.
Final bid750 SEK
Closed
Bertil Vallien, skulpturer, 2 st, stengods, ''Bagdad'', Gustavsberg, signerade.
54836
Bertil Vallien, skulpturer, 2 st, stengods, ''Bagdad'', Gustavsberg, signerade.
Final bid650 SEK
Closed
Tobaksburk, gjutjärn, ''Inter Bibendum Large  Fumandum'', 1900-tal.
54835
Tobaksburk, gjutjärn, ''Inter Bibendum Large Fumandum'', 1900-tal.
Final bid350 SEK
Closed
Gunnar Nylund, vas, stengods, Rörstrand, signerad.
54834
Gunnar Nylund, vas, stengods, Rörstrand, signerad.
Final bid1,100 SEK
Closed
Dalahäst, trä, Mora.
54833
Dalahäst, trä, Mora.
Final bid150 SEK
Closed
Matta, rölakan.
53038
Matta, rölakan.
Final bid5,600 SEK
Closed
Servisdelar, 18 st, porslin, ''Diamant Lili'', Rörstrand.
54169
Servisdelar, 18 st, porslin, ''Diamant Lili'', Rörstrand.
Final bid125 SEK
Closed
Trädgårdsstolar, teak/metall, KWA – Knäreds Werkstads AB, 1950-tal.
54099
Trädgårdsstolar, teak/metall, KWA – Knäreds Werkstads AB, 1950-tal.
Final bid2,800 SEK
Closed
Bijouterier, ett parti.
53909
Bijouterier, ett parti.
Final bid125 SEK
Closed
Hundbur, metall, 2 öppningar.
53936
Hundbur, metall, 2 öppningar.
Final bid100 SEK
Closed
Ljusstake för 4 ljus, mässing, "Mistel", Skultuna 1607.
54832
Ljusstake för 4 ljus, mässing, "Mistel", Skultuna 1607.
Final bid650 SEK
Closed
Ljusstakar, 2 par, malm/mässing, No 43, G Keijser & Co, Westerås och Scandia Malm.
54827
Ljusstakar, 2 par, malm/mässing, No 43, G Keijser & Co, Westerås och Scandia Malm.
Final bid650 SEK
Closed
Ivar Ålenius Björk, "Liljan", ljusstake, mässing, Ystad Metall.
54831
Ivar Ålenius Björk, "Liljan", ljusstake, mässing, Ystad Metall.
Final bid550 SEK
Closed
Elektrifierad fotogentaklampa, mässing/glas Elpe-Armatur AB, 1900-tal.
54830
Elektrifierad fotogentaklampa, mässing/glas Elpe-Armatur AB, 1900-tal.
Final bid100 SEK
Closed
Menorah, malm.
54829
Menorah, malm.
Final bid125 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.