Highest bid

47354
Ring, guld 23k, 1919.
Final bid3,100 SEK

48202
Karin Björquist, " Stockholm", mat/kaffeservis, 47 delar, porslin, Gustavsberg.
Final bid3,100 SEK

48477
Ring, guld 18k, 1922.
Final bid3,100 SEK
Est3,500 SEK

48526
Fåtöljer, ett par, krom/textil, hjultrissor, 1900-talets senare del.
Final bid3,100 SEK

48534
John-Bertil Häggström, fåtölj, skinn/krom, "Borkum", IKEA, 1970-tal.
Final bid3,100 SEK

50202
Carl Malmsten, "Samsas", soffa, blå klädsel.
Final bid3,100 SEK

50549
Armbandsur, 2 st, bl.a Omega.
Final bid3,100 SEK

51082
Armbandsur, 2 st, Tissot och Eljo.
Final bid3,100 SEK

53085
Matbord och 14 stolar, ek, samtida.
Final bid3,100 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

54311
Hänge med kedja till folkdräkt, silver 925/bärnsten.
Final bid3,100 SEK

55904
Dammsugare, Dyson v11 absolute extra, med tillbehör.
Final bid3,100 SEK

56532
Franska spelkort, "Taste me", Lips, 120 kortlekar.
Final bid3,100 SEK

57441
Linneskåp, avlutad furu, 1900-tal.
Final bid3,100 SEK

57887
Klas Sundkvist, skulptur, brons/glas, signerad, daterad 2006.
Final bid3,100 SEK

58327
Mynt, ett parti, delvis silver, Sverige, 1800/1900-tal.
Final bid3,100 SEK

59075
Skåp, valnöt, rokokostil, 1900/2000-tal.
Final bid3,100 SEK

60187
Anna Ehrner, taklampa, ''Anna'', bambu/textil, Ateljé Lyktan, Åhus,1900-talets andra hälft.
Final bid3,100 SEK

60676
Halskedja med hänge, guld 18k.
Final bid3,100 SEK

45179
Bestickservis, 126 delar, nysilver, ''Versailles'', Claude Peter, GAB Gense, Eskilstuna.
Final bid3,000 SEK

46343
Golvlampa/gatlykta, smide/glas, 1900-tal.
Final bid3,000 SEK

49187
Bruno Mathsson, "Pernilla" , fåtölj, trä/textil, DUX.
Final bid3,000 SEK

52032
Bokskåp, mahogny, 1800-talets andra hälft.
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK

53257
Bägare, 10 st, silver.
Final bid3,000 SEK

53258
Bägare m.m, 9 st, silver, bl.a Lennart Råström, CGR, 1975.
Final bid3,000 SEK

55372
Matta, rölakan.
Final bid3,000 SEK

56335
Dräktsmycken, bl.a striglakors, 5 delar, silver.
Final bid3,000 SEK

58041
Häradsdräkter, 2 st, med tillbehör, troligen Herrestad.
Final bid3,000 SEK

60562
Vägglyktor, 4 st, koppar/glas.
Final bid3,000 SEK

43545
Pinnstolar, 6 st, bok, Slovenien, 1900-tal.
Final bid2,900 SEK

46309
Jules Schyl, olja på pannå, signerad a tergo, daterad juni 1957.
Final bid2,900 SEK
Est2,500 SEK

47231
Madeleine Pyk, "Ryttarstatyn", litografi nr 131/150, signerad.
Final bid2,900 SEK

47680
Handbollsmål, sk standardmål, trä/metall.
Final bid2,900 SEK
Est1,800 SEK

48817
Matservis, 49 delar, porslin, "Blå Måsen", Bing & Gröndahl.
Final bid2,900 SEK

50127
Böcker, Stig Eldh, ''Det var då...'' nr. 1-7, 6 st signerade, 1994-2000.
Final bid2,900 SEK

50727
Scott CR1 Comp, landsvägscykel, 28 tum, kolfiber, med tillbehör.
Final bid2,900 SEK

50971
Vitrinskåp, rokokostil, ek/glas, 1900-tal.
Final bid2,900 SEK

51053
Trädgårdsbord, järnram med stenskiva, 1900-tal.
Final bid2,900 SEK

52253
Byrå, 10 lådor, furu, 1900-talets andra hälft.
Final bid2,900 SEK

53213
Kulturhistorisk lexikon för nordisk medeltid, från vikingatid till reformationstid, 21 band, Allhems Förlag, 1971.
Final bid2,900 SEK

54600
Gräsklippare, Klippo Excellent, självgående.
Final bid2,900 SEK

55171
Matbord och 6 stolar, trä, gustaviansk stil, 1900-tal.
Final bid2,900 SEK

57265
Matbord och 10 stolar, furu.
Final bid2,900 SEK

57456
Figurin, porslin, Spansk dam nr. 1124, Dahl Jensen.
Final bid2,900 SEK
Est1,500 SEK

59012
Edvin Ollers, glasservis, 54 delar, pantograferad dekor, ''Elon'', Kosta, 1900-talets första hälft.
Final bid2,900 SEK

59291
Anne Krook, hyllsystem, 4 sektioner, Horreds, 2000-tal.
Final bid2,900 SEK

59674
Stefan Lindahl, ölglas, 11 delar, ''Kalle Anka & hans vänner'', Disney, Fyrklövern.
Final bid2,900 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK

60369
Pall med förvaring, trä/ulltyg, samtida.
Final bid2,900 SEK

59378
Peter Hvidt & Orla Mølgaard, soffbord, teak, France & Daverkosen, Danmark, 1950/60-tal.
Final bid2,900 SEK