Highest bid

60688
Tallrikar och djupa tallrikar, 12+12 st, porslin, "Grön Anna", Rörstrand.
Final bid2,900 SEK

43338
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar, ett par, "Myran", Danmark, 2003.
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK

44422
Arne Jacobsen, stol med armstöd, böjträ/krom, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark.
Final bid2,800 SEK

44884
Ulla Procopé, teservis, 12 delar, porslin, "Valencia", Arabia.
Final bid2,800 SEK

46647
Ring, 20K guld.
Final bid2,800 SEK

49381
Bordssåg, ny klinga, samt extra klinga och tillbehör.
Final bid2,800 SEK
Est1,800 SEK

51260
Cykel, Skeppshult STC, 28 tum, 7-växlad.
Final bid2,800 SEK

51434
Fåtöljer, 6 st, rotting, sent 1900-tal.
Final bid2,800 SEK

52193
Signe Persson-Melin, bestickservis, 34 delar, rostfritt stål, ''Signum'', Boda Nova.
Final bid2,800 SEK

52477
Matta, Heriz, Persien, handknuten, ull.
Final bid2,800 SEK

53517
Carl Fredrik Reuterswärd, skulptur, mässing, för Skultuna, monogramsignerad, 1900-talets andra hälft.
Final bid2,800 SEK

53934
Alfred Wahlberg, efter, olja på duk, osignerad.
Final bid2,800 SEK

54099
Final bid2,800 SEK

55127
Carl Gustaf Fyrwald (1750-1825), spegel, sengustaviansk, Stockholm.
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK

55232
Albert Krüger, ''Efter regnbyar'', olja på duk, signerad.
Final bid2,800 SEK

55694
Stig Lindberg, vas, stengods, "Veckla", Gustavsberg.
Final bid2,800 SEK

55807
Dammsugare, Dyson v12 slim absolute, med tillbehör.
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK

56241
Boksnurra, mahogny, intarsia, engelsk stil, 1900-talets senare del.
Final bid2,800 SEK

56604
Matbord, trä/metall.
Final bid2,800 SEK

57268
Helge Lundström, ''Sädesfält'', olja på duk, signerad, daterad 1981.
Final bid2,800 SEK

59495
Kappa, blårävspäls.
Final bid2,800 SEK

60409
Slaglåsgevär.
Final bid2,800 SEK

60877
Matta, Gabbeh, ull.
Final bid2,800 SEK

60931
Final bid2,800 SEK

44393
Ljuskrona, Julius Theodor Kalmar (1884-1968), is/Muranoglas, Österrike, 1960/70-tal.
Final bid2,700 SEK

44421
Matta, ull, rölakan, Elsa Ekholm.
Final bid2,700 SEK

46666
Maj Ström, olja på duk, signerad
Final bid2,700 SEK

47497
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad.
Final bid2,700 SEK

47681
Handbollsmål, sk standardmål, trä/metall.
Final bid2,700 SEK
Est1,800 SEK

48423
Trädgårdsmöblemang, 5 delar, hopfällbart bord och stolar, teak, Jutlandia.
Final bid2,700 SEK

49904
Byrå, tre lådor, björk, 1800/1900-tal.
Final bid2,700 SEK

50547
Halsband, guld 18k (750).
Final bid2,700 SEK

50987
Biblioteksstege, ek, Frankrike, 1900-tal.
Final bid2,700 SEK

51253
Trädgårdssoffa, Norrahammar "Sjöhult", gjutjärn/trä.
Final bid2,700 SEK

51963
Bordslampor, ett par, glas, Bergboms.
Final bid2,700 SEK

52859
Fåtölj, trä/skinn, troligen "Båge", Yngve Ekström, 1900-talets mitt.
Final bid2,700 SEK

56301
Bordslampa, mässing/skinn, Boréns, 1900-talets mitt.
Final bid2,700 SEK
Est3,000 SEK

56471
Damfickur, 14k guld, 1800/1900-tal.
Final bid2,700 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

56534
Franska spelkort, "Taste me", Lips, 108 kortlekar.
Final bid2,700 SEK

57387
Børge Mogensen, stol, teak, Søborg Møbelfabrik, Danmark.
Final bid2,700 SEK

57445
Bägare, sked, mynt m.m, ett parti, bl.a silver.
Final bid2,700 SEK

57782
Matservis, 41 delar, porslin, "Grön Anna", Rörstrand.
Final bid2,700 SEK

58262
Takplafond, alabaster.
Final bid2,700 SEK

58838
Rosina Wachtmeister, "Giardino di rose", vas, glas, Goebel.
Final bid2,700 SEK

58912
Matta, rölakan, ull.
Final bid2,700 SEK

59808
Skrivbord med klaffar, 2 lådor, samt hurts med 3 lådor, teak, 1900-talets andra hälft.
Final bid2,700 SEK

59689
Häradsdräkt, 5 delar, textil, Vemmenhögs härad.
Final bid2,700 SEK

60777
Poul Henningsen, taklampa, plåt, PH 5, Louis Poulsen, Danmark
Final bid2,700 SEK