Highest bid

47731
Iris Rönnqvist, olja på duk, signerad, daterad 1995.
Final bid5,400 SEK

48122
Bruno Mathsson, "Pernilla", fåtölj, bok, flätad sadelgjord, Dux, 1900-talets andra hälft.
Final bid5,400 SEK

49581
Nils Jonsson, matbord och 6 stolar, mahogny/textil, "Garmi", Troeds Bjärnum, 1960-tal.
Final bid5,400 SEK

49762
Matta, Mashad, Iran, handknuten, ull.
Final bid5,400 SEK

55209
Bruno Mathsson, "Pernilla 3", vilfåtölj, bok, stålram, skinn, Dux, 1900-talets andra hälft.
Final bid5,400 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK

59594
Vinylskivor, 42 st, heavy Metal, bl. a Slayer, Dio och Metallica.
Final bid5,400 SEK

49072
Yngve Ekström, fåtölj och fotpall, fårull, böjträ, "Primo", Swedese.
Final bid5,200 SEK

50973
Parkbänk "Ormbunke", aluminium/bemålat trä, Melins, Anderstorp.
Final bid5,200 SEK

50976
Final bid5,200 SEK

56354
Lådfack, 30 lådor, bemålat trä, 1900-tal.
Final bid5,200 SEK

56356
Final bid5,200 SEK

57708
Funktionsgarage
Final bid5,200 SEK
Est10,000 SEK

43873
Skåp, furu, 18/1900-tal.
Final bid5,000 SEK

45668
Dammsugare, Clearsky, med tillbehör.
Final bid5,000 SEK

46380
Flintlåsgevär.
Final bid5,000 SEK

51234
Bruno Mathsson, fåtölj, trä/textil, "Pernilla", DUX.
Final bid5,000 SEK

51840
Bestickservis, 46 delar, silver, ''Haga''.
Final bid5,000 SEK

54355
Arnold "Nolle" Svensson, "Ryssbrödernas Gård", olja på duk, signerad at tergo.
Final bid5,000 SEK
Est2,000 SEK

58566
Sven-Åke Ekberg, ''På spåret'', skulptur, metall på träsockel, signerad, daterad 1996.
Final bid5,000 SEK

60166
Släpvagn, tippfunktion, vinter och sommardäck.
Final bid5,000 SEK

60267
Hummerservis, 25 delar, glas, Firma Svenskt Tenn, tillverkat av Reijmyre, 1948-1950.
Final bid5,000 SEK
Est6,000 SEK

60595
Dykarhjälm, koppar/mässing/glas, på träsockel, replika.
Final bid5,000 SEK

44233
Damur, 18K guld, Cauny, 1900-tal.
Final bid4,900 SEK

46379
Gallerimatta, Nain, Iran.
Final bid4,900 SEK

50724
Trädgårdsstolar, 4 st, metall/trä, stapelbara.
Final bid4,900 SEK

59141
Matta, Bidjar, handknuten, ull.
Final bid4,900 SEK

48867
Birger Jönsson, skulptur, gips, signerad.
Final bid4,800 SEK

60388
Svend Aage Holm-Sörensen, vägg/taklampa, mässing, Holm Sörensen & Co, Danmark, 1960-tal.
Final bid4,700 SEK

45619
Bestickservis, 36 delar, silver 830, "Sachsisk" COHR, Danmark.
Final bid4,600 SEK
Est6,000 - 6,500 SEK

47357
Halsband, guld 18k.
Final bid4,600 SEK

52113
Teleboj för ubåten Draken, metall, 1900-talets andra hälft.
Final bid4,600 SEK

52111
Final bid4,600 SEK

54950
Tårtgafflar och kaffeskedar, 48 delar, silver, ''Princess''.
Final bid4,600 SEK

55128
Kaffeservis, 3 delar, silver 830, importstämplat, 1900-tal.
Final bid4,600 SEK
Est6,000 SEK

56519
Edward Wollin, akvarell, Gamla Ystad, Klostret, signerad E. Wollin, daterad 1960.
Final bid4,600 SEK

57080
Final bid4,600 SEK
Est2,000 SEK

49144
Diamant, naturlig 1.11 Karat SI3, Autentiserad, Förseglad, Certifierad GWLab.
Final bid4,500 SEK
Est20,000 SEK

53043
Parkbänk, gjutjärn/trä. Anderstorps Gjuteri.
Final bid4,500 SEK
Est5,500 SEK

53535
Matservis, 51 delar, porslin, ''Switch 3'', Villeroy & Boch, Tyskland.
Final bid4,500 SEK

55554
Kaffekanna, silver, rokoko, firma Möllenborg, 1853.
Final bid4,500 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK

59801
Matservis, 37 delar, porslin, "Julrosen", Bing & Gröndahl.
Final bid4,500 SEK

60326
Final bid4,500 SEK

45041
Bruno Mathsson, fåtölj, bok, "Pernilla", Dux.
Final bid4,400 SEK

48464
Ring, guld 20k, 1926.
Final bid4,400 SEK
Est5,500 SEK

53472
Final bid4,400 SEK

57389
Mattallrikar, 12 st, porslin, Mussemalet, helblond, nr 1084, Royal Copenhagen.
Final bid4,400 SEK
Est4,000 SEK

59145
Bertil Fridhagen, sideboard, 4 lådor, 2 skåp, teak, Bodafors, 1900-talets andra hälft.
Final bid4,400 SEK

59675
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK