56902
Gerhard Wihlborg, ''Gårdshörn'', olja på pannå, signerad.
Final bid950 SEK
Est2,000 SEK

56900
Tennföremål, ett parti, bl.a G. Ljung.
Final bid500 SEK

56899
Trasmattor, 6 st, textil.
Final bid125 SEK

56898
Serveringsvagn, furu, hjultrissor, 1900-talets senare del.
Final bid125 SEK

56897
Pianopall, trä/textil.
Final bid125 SEK

56896
Anna Ehrner, skålar, 2 st, glas, Kosta Boda.
Final bid200 SEK

56894
Skulptur, trä/rotting.
Final bid125 SEK

56893
Kaj Frank, assietter, 6 st, porslin, "Sointu", Arabia, Finland.
Final bid250 SEK

56892
Mangelkorg, flätad.
Final bid125 SEK

56891
Klädhängare, 2 st, metall/trä, bl.a Essem-hyllan.
Final bid400 SEK

56890
Matservis, 64 delar, porslin, Bavaria, 1900-tal.
Final bid350 SEK

56889
Elljusstakar, 4 st, trä/metall, "Elisabeth", Osram, 1900-talets andra hälft.
Final bid1,400 SEK

56888
Isborr.
Final bid100 SEK

56887
Lakan med spets och brodyr, 6 delar, linne/bomull.
Final bid175 SEK

56886
Mattor, 2 st, ull/bomull, "Leopard" Classic Collection.
Final bid650 SEK

56885
Dukar, 6 st, linne.
Final bid200 SEK

56884
Trasmattor, 6 st, textil.
Final bid125 SEK

56882
Gångmatta, cisal.
Final bid225 SEK

56883
Gunnar Ander, ljusstakar m.m, 8 delar, metall/glas, Ystad Metall och Antikjärn Ystad.
Final bid250 SEK

56881
Kronskålen, Gunnar Nylund , och vas, Carl-Harry Stålhane, Rörstrand.
Final bid175 SEK

56880
Tapio Wirkkala, moccaservis, 15 delar, porslin, Rosenthal, 1900-talets andra hälft.
Final bid350 SEK
Est1,500 SEK

56879
Pokalglas, Trelleborg.
Final bid100 SEK

56878
Bordslampor, 2 st, strindbergsmodell, mässing/glas, samtida.
Final bid400 SEK

56877
Tapio Wirkkala, kaffeservis, 18 delar, porslin, "Composition", Rosenthal, 1900-talets andra hälft.
Final bid750 SEK
Est2,000 SEK

56876
Badrumslampa och lampsockel, porslin/glas, bl.a Wilhelm Wagenfeld.
Final bid150 SEK

56874
Textil, 6 delar, bl.a allmoge.
Final bid225 SEK

56875
Matbord och 4 stolar, teak/textil, 1900-talets andra hälft.
Final bid1,900 SEK

56872
Textil, allmoge m.m, ett parti.
Final bid400 SEK

56873
Krus, 7 delar, stengods, Wallåkra och Höganäs.
Final bid400 SEK

56871
Fotogenlampa, mässing/glas.
Final bid200 SEK

56870
Muggar, 12 st, stengods, pärlband, Old Högnäs.
Final bid350 SEK

56868
Klas Sundkvist, gicléetryck nr 5/20, signerad.
Final bid500 SEK

56862
Roger Skärlund, blandteknik, 2 st, signerade.
Final bid300 SEK

56864
Holger Fischer, olja på duk, signerad, daterad 1922.
Final bid750 SEK

56865
Tage Ahlm, olja på duk, stilleben, signerad.
Final bid200 SEK

56863
Alvar Levaus, olja på duk, signerad.
Final bid100 SEK

56861
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, osignerad, samtida.
Final bid900 SEK

56858
Kikare, 2 st, mässing/skinn.
Final bid650 SEK

56860
Final bid800 SEK

56859
Kikare, 2 st, Tronic 10 x 25 och Pegasus 7 x 50.
Final bid175 SEK

56857
Collier, förgyllt silver och silver 835.
Final bid350 SEK

56856
Final bid550 SEK

56851
Verner Panton, golvlampa, plast, "Panthella", Louis Poulsen, Danmark.
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK

56855
Paul Engdahl, målad textil, signerad.
Final bid600 SEK
Est2,000 SEK

56091
Star Wars Triology Special Edition,
laserdiskar, 6 st, signerad av skådespelare.
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK

56853
Taklampa, 4 ljuspunkter, plast/metall, "Planet", Rydéns.
Final bid500 SEK

56852
Niels Gammelgaard, fåtölj, vitlackerad stål, "Järpen", Ikea, formgiven 1983.
Final bid450 SEK

56849
Jessica Björn, "Aftonstrand", akryl och struktur på bomullsduk, signerad a tergo.
Final bid2,200 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK