Categories

Closed
Ewald Dahlskog, kruka, keramik, ''Tellus'', Bo Fajans, 1900-talets första hälft.
56636
Ewald Dahlskog, kruka, keramik, ''Tellus'', Bo Fajans, 1900-talets första hälft.
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Specerihylla, trä och glas, BO Göteborg.
55902
Specerihylla, trä och glas, BO Göteborg.
Final bid1,000 SEK
Closed
Julgransfot, gjutjärn.
56635
Julgransfot, gjutjärn.
Final bid150 SEK
Closed
Afrikansk mask, trä.
56632
Afrikansk mask, trä.
Final bid225 SEK
Closed
Barjjordglob, hjutrissor, plast, stolpar i trä, 1900-talets senare hälft.
56631
Barjjordglob, hjutrissor, plast, stolpar i trä, 1900-talets senare hälft.
Final bid1,400 SEK
Closed
Kakburk, plåt, 1900-tal.
56630
Kakburk, plåt, 1900-tal.
Final bid150 SEK
Closed
Kornett, mässing.
56627
Kornett, mässing.
Final bid350 SEK
Closed
Elmangel, CI 700.
56628
Elmangel, CI 700.
Final bid900 SEK
Closed
Soffbord med 2 lådor, trä/glas, Hans K.
56626
Soffbord med 2 lådor, trä/glas, Hans K.
Final bid500 SEK
Closed
Kandelabrar, ett par, för 2 ljus, mässing, "Blekingemodell", 1900-tal.
56622
Kandelabrar, ett par, för 2 ljus, mässing, "Blekingemodell", 1900-tal.
Final bid200 SEK
Closed
Vägglampetter, ett par, mässing, 1900-tal.
56623
Vägglampetter, ett par, mässing, 1900-tal.
Final bid300 SEK
Closed
Handdukar, 14 st, linne.
56624
Handdukar, 14 st, linne.
Final bid225 SEK
Closed
Skrivbord, 2 lådor, mahognybetsad alm, Gärsnäs Möbler.
56621
Skrivbord, 2 lådor, mahognybetsad alm, Gärsnäs Möbler.
Final bid850 SEK
Closed
Auguste Moreau, efter, gjutmetall, på träsockel, 1800-tal.
56620
Auguste Moreau, efter, gjutmetall, på träsockel, 1800-tal.
Final bid600 SEK
Closed
Växtstöd, ett parti, 2 olika storlekar, samt slangvinda.
56619
Växtstöd, ett parti, 2 olika storlekar, samt slangvinda.
Final bid175 SEK
Closed
Minnestallrik, flintgods, Rörstrand.
56618
Minnestallrik, flintgods, Rörstrand.
Final bid100 SEK
Closed
Transportkärra.
56617
Transportkärra.
Final bid500 SEK
Closed
Transportkärra, 250 kilo.
56616
Transportkärra, 250 kilo.
Final bid600 SEK
Closed
Kopparbalja.
56614
Kopparbalja.
Final bid450 SEK
Closed
Skottkärra, metall.
56612
Skottkärra, metall.
Final bid150 SEK
Closed
Bordsflaggor, 2 st, mässing.
56613
Bordsflaggor, 2 st, mässing.
Final bid175 SEK
Closed
Trädgårdsgrupp, 4 delar, trä.
56607
Trädgårdsgrupp, 4 delar, trä.
Final bid1,400 SEK
Closed
Taxidermi, skata.
56611
Taxidermi, skata.
Final bid175 SEK
Closed
Skänk med 4 lådor och 2 skåp, trä.
56610
Skänk med 4 lådor och 2 skåp, trä.
Final bid450 SEK
Closed
Bordslampor, ett par, glaserad keramik.
56609
Bordslampor, ett par, glaserad keramik.
Final bid350 SEK
Closed
Taxdermi, råbockshuvudet.
56608
Taxdermi, råbockshuvudet.
Final bid700 SEK
Closed
Taxidermi, smålom.
56606
Taxidermi, smålom.
Final bid350 SEK
Closed
Matbord, trä/metall.
56604
Matbord, trä/metall.
Final bid2,800 SEK
Closed
Trädgårdsgrupp, 5 delar, trä.
56605
Trädgårdsgrupp, 5 delar, trä.
Final bid250 SEK
Closed
Taxidermi, grävling.
56603
Taxidermi, grävling.
Final bid1,300 SEK
Closed
Diverse redskap, 12 st, bl.a Fiskars.
56602
Diverse redskap, 12 st, bl.a Fiskars.
Final bid650 SEK
Closed
Ljusstakar, 2 par, mässing, 1900-tal.
56601
Ljusstakar, 2 par, mässing, 1900-tal.
Final bid150 SEK
Closed
Soffbord med 4 lådor, trä, engelsk stil, 1900-talets senare del.
56600
Soffbord med 4 lådor, trä, engelsk stil, 1900-talets senare del.
Final bid100 SEK
Closed
LP-skivor, ett parti, blandat, samt 4 plastbackar.
56599
LP-skivor, ett parti, blandat, samt 4 plastbackar.
Final bid400 SEK
Closed
Tom Olsson, litografi nr 180/295, signerad, daterad 1989.
56598
Tom Olsson, litografi nr 180/295, signerad, daterad 1989.
Final bid100 SEK
Closed
Monica Backström, champagneglas, ''Tonga'', Kosta Boda, signerad.
56597
Monica Backström, champagneglas, ''Tonga'', Kosta Boda, signerad.
Final bid150 SEK
Closed
Josef Simon, väggrelief,  stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmar, signerad.
56596
Josef Simon, väggrelief, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmar, signerad.
Final bid350 SEK
Closed
Svante Skogh, stolar, 4 st, teak/textil, 1960-tal.
56591
Svante Skogh, stolar, 4 st, teak/textil, 1960-tal.
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Vaser och ljusstake, 6 delar, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
56595
Vaser och ljusstake, 6 delar, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
Final bid200 SEK
Closed
Skålar, 3 st, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
56594
Skålar, 3 st, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
Final bid150 SEK
Closed
Vaser, 2 st, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
56593
Vaser, 2 st, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
Final bid150 SEK
Closed
Taklampa, glas,  saturnusmodell.
56588
Taklampa, glas, saturnusmodell.
Final bid1,300 SEK
Closed
Snurrfåtölj med fotpall, Stressless-stil, konstskinn/trä.
56590
Snurrfåtölj med fotpall, Stressless-stil, konstskinn/trä.
Final bid350 SEK
Closed
Poul Henningsen, taklampa, ''PH 4/3 Pendel'', metall, Louis Poulsen, Danmark.
56589
Poul Henningsen, taklampa, ''PH 4/3 Pendel'', metall, Louis Poulsen, Danmark.
Final bid1,300 SEK
Closed
Matbord och 8 stolar, trä/textil, Hans K.
56587
Matbord och 8 stolar, trä/textil, Hans K.
Final bid2,500 SEK
Closed
Tak och vägglampor, 3 delar, glas/metall, bl.a Orginal Tiffany, Gramcery Park, New York, USA.
56584
Tak och vägglampor, 3 delar, glas/metall, bl.a Orginal Tiffany, Gramcery Park, New York, USA.
Final bid750 SEK
Closed
Takkrona, 3 ljuspunkter, mässing/glas, Malmö Metallvarufabrik AB.
56586
Takkrona, 3 ljuspunkter, mässing/glas, Malmö Metallvarufabrik AB.
Final bid125 SEK
Closed
Anders Pehrson, taklampor, ett par, metall, ''Bumling Mini'', Ateljé Lyktan Åhus.
56583
Anders Pehrson, taklampor, ett par, metall, ''Bumling Mini'', Ateljé Lyktan Åhus.
Final bid1,300 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.