56636
Ewald Dahlskog, kruka, keramik, ''Tellus'', Bo Fajans, 1900-talets första hälft.
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK

55902
Specerihylla, trä och glas, BO Göteborg.
Final bid1,000 SEK

56635
Julgransfot, gjutjärn.
Final bid150 SEK

56632
Afrikansk mask, trä.
Final bid225 SEK

56631
Barjjordglob, hjutrissor, plast, stolpar i trä, 1900-talets senare hälft.
Final bid1,400 SEK

56630
Kakburk, plåt, 1900-tal.
Final bid150 SEK

56627
Kornett, mässing.
Final bid350 SEK

56628
Elmangel, CI 700.
Final bid900 SEK

56626
Soffbord med 2 lådor, trä/glas, Hans K.
Final bid500 SEK

56622
Kandelabrar, ett par, för 2 ljus, mässing, "Blekingemodell", 1900-tal.
Final bid200 SEK

56623
Vägglampetter, ett par, mässing, 1900-tal.
Final bid300 SEK

56624
Handdukar, 14 st, linne.
Final bid225 SEK

56621
Skrivbord, 2 lådor, mahognybetsad alm, Gärsnäs Möbler.
Final bid850 SEK

56620
Auguste Moreau, efter, gjutmetall, på träsockel, 1800-tal.
Final bid600 SEK

56619
Växtstöd, ett parti, 2 olika storlekar, samt slangvinda.
Final bid175 SEK

56618
Minnestallrik, flintgods, Rörstrand.
Final bid100 SEK

56617
Transportkärra.
Final bid500 SEK

56616
Transportkärra, 250 kilo.
Final bid600 SEK

56614
Kopparbalja.
Final bid450 SEK

56612
Skottkärra, metall.
Final bid150 SEK

56613
Bordsflaggor, 2 st, mässing.
Final bid175 SEK

56607
Trädgårdsgrupp, 4 delar, trä.
Final bid1,400 SEK

56611
Taxidermi, skata.
Final bid175 SEK

56610
Skänk med 4 lådor och 2 skåp, trä.
Final bid450 SEK

56609
Bordslampor, ett par, glaserad keramik.
Final bid350 SEK

56608
Taxdermi, råbockshuvudet.
Final bid700 SEK

56606
Taxidermi, smålom.
Final bid350 SEK

56604
Matbord, trä/metall.
Final bid2,800 SEK

56605
Trädgårdsgrupp, 5 delar, trä.
Final bid250 SEK

56603
Taxidermi, grävling.
Final bid1,300 SEK

56602
Diverse redskap, 12 st, bl.a Fiskars.
Final bid650 SEK

56601
Ljusstakar, 2 par, mässing, 1900-tal.
Final bid150 SEK

56600
Soffbord med 4 lådor, trä, engelsk stil, 1900-talets senare del.
Final bid100 SEK

56599
LP-skivor, ett parti, blandat, samt 4 plastbackar.
Final bid400 SEK

56598
Tom Olsson, litografi nr 180/295, signerad, daterad 1989.
Final bid100 SEK

56597
Monica Backström, champagneglas, ''Tonga'', Kosta Boda, signerad.
Final bid150 SEK

56596
Josef Simon, väggrelief, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmar, signerad.
Final bid350 SEK

56591
Svante Skogh, stolar, 4 st, teak/textil, 1960-tal.
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK

56595
Vaser och ljusstake, 6 delar, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
Final bid200 SEK

56594
Skålar, 3 st, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
Final bid150 SEK

56593
Vaser, 2 st, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
Final bid150 SEK

56588
Taklampa, glas, saturnusmodell.
Final bid1,300 SEK

56590
Snurrfåtölj med fotpall, Stressless-stil, konstskinn/trä.
Final bid350 SEK

56589
Poul Henningsen, taklampa, ''PH 4/3 Pendel'', metall, Louis Poulsen, Danmark.
Final bid1,300 SEK

56587
Matbord och 8 stolar, trä/textil, Hans K.
Final bid2,500 SEK

56584
Tak och vägglampor, 3 delar, glas/metall, bl.a Orginal Tiffany, Gramcery Park, New York, USA.
Final bid750 SEK

56586
Takkrona, 3 ljuspunkter, mässing/glas, Malmö Metallvarufabrik AB.
Final bid125 SEK

56583
Anders Pehrson, taklampor, ett par, metall, ''Bumling Mini'', Ateljé Lyktan Åhus.
Final bid1,300 SEK