Categories

Closed
Tallrikar, 15 st, porslin, "Dresden", Gustavsberg, 1800/1900-tal.
54249
Tallrikar, 15 st, porslin, "Dresden", Gustavsberg, 1800/1900-tal.
Final bid950 SEK
Closed
Kastrull, emalj, Kockum, 3 liter, och ugnsfasta formar, 2 st, Wilhelm Kåge, "Pyro", Gustavsberg.
54247
Kastrull, emalj, Kockum, 3 liter, och ugnsfasta formar, 2 st, Wilhelm Kåge, "Pyro", Gustavsberg.
Final bid225 SEK
Closed
Soppslev, silver/trä, 1873.
54246
Soppslev, silver/trä, 1873.
Final bid175 SEK
Closed
Diverse koppar, 10 delar.
54245
Diverse koppar, 10 delar.
Final bid250 SEK
Closed
¨Krus, 8 liter, stengods, Höganäs.
54244
¨Krus, 8 liter, stengods, Höganäs.
Final bid300 SEK
Closed
Krus, 8 liter, stengods, Raus.
54243
Krus, 8 liter, stengods, Raus.
Final bid200 SEK
Closed
Britt-Louise Sundell, skålar och vas, 4 delar, stengods, Gustavsberg, bl.a Studiohanden.
54240
Britt-Louise Sundell, skålar och vas, 4 delar, stengods, Gustavsberg, bl.a Studiohanden.
Final bid400 SEK
Closed
Britt-Louise Sundell, väggur, stengods, Studiohanden, Gustavsberg.
54241
Britt-Louise Sundell, väggur, stengods, Studiohanden, Gustavsberg.
Final bid300 SEK
Closed
Vaser, ett par, cloisonne, på träsocklar.
54242
Vaser, ett par, cloisonne, på träsocklar.
Final bid200 SEK
Closed
Ljusstakar, ett par, silver 830.
54239
Ljusstakar, ett par, silver 830.
Final bid500 SEK
Closed
Britt-Louise Sundell, "Virvel", kruka, stengods, Gustavsberg.
54238
Britt-Louise Sundell, "Virvel", kruka, stengods, Gustavsberg.
Final bid100 SEK
Closed
Lisa Larson, vas, stengods, unikum, Gustavsberg.
54236
Lisa Larson, vas, stengods, unikum, Gustavsberg.
Final bid500 SEK
Closed
Burberrys, paraply, textil, trä, tillverkat innan 1999.
54237
Burberrys, paraply, textil, trä, tillverkat innan 1999.
Final bid550 SEK
Closed
Sigurd Erixon och Sigurd Wallin, "Svenska Kulturbilder I-XII", 6 halvfranska band, Skoglunds Bokförlag, 1932.
54235
Sigurd Erixon och Sigurd Wallin, "Svenska Kulturbilder I-XII", 6 halvfranska band, Skoglunds Bokförlag, 1932.
Final bid125 SEK
Closed
"Österlen", tryck, copyright Rolf Gösta Calmeyer.
54234
"Österlen", tryck, copyright Rolf Gösta Calmeyer.
Final bid400 SEK
Closed
Kast, trä, 1900-talets första hälft.
54233
Kast, trä, 1900-talets första hälft.
Final bid250 SEK
Closed
Stenbordsdukar och dynvar, 6 delar, allmogetextil.
54231
Stenbordsdukar och dynvar, 6 delar, allmogetextil.
Final bid250 SEK
Closed
Tenn, 6 delar, bl.a fat av Johan Fredrik Werrenrath, Lund, 1855.
54230
Tenn, 6 delar, bl.a fat av Johan Fredrik Werrenrath, Lund, 1855.
Final bid300 SEK
Closed
Plädar, 3 st, virkade.
54229
Plädar, 3 st, virkade.
Final bid100 SEK
Closed
Edward Lindahl, figuriner, ugglor, 2 st, keramik, Gustavsberg, Studiohanden, monogramsignerade E.L.
54227
Edward Lindahl, figuriner, ugglor, 2 st, keramik, Gustavsberg, Studiohanden, monogramsignerade E.L.
Final bid250 SEK
Closed
C.A.M Lindman, bok, Bilder ur Nordens Flora.
54228
C.A.M Lindman, bok, Bilder ur Nordens Flora.
Final bid125 SEK
Closed
Tallriksställ, 1+17 st, trä, Kina.
54226
Tallriksställ, 1+17 st, trä, Kina.
Final bid400 SEK
Closed
Bestickservis, 83 delar, nysilver, ''Amsterdam''.
54225
Bestickservis, 83 delar, nysilver, ''Amsterdam''.
Final bid400 SEK
Closed
Vas och skulptur, glas, bl.a Kjell Engman, Kosta Boda.
54224
Vas och skulptur, glas, bl.a Kjell Engman, Kosta Boda.
Final bid150 SEK
Closed
Svepaskar m.m, 5 delar, trä/näver, bl.a Arvika.
54223
Svepaskar m.m, 5 delar, trä/näver, bl.a Arvika.
Final bid200 SEK
Closed
Stringhylla, 2-plan, trä/metall.
54222
Stringhylla, 2-plan, trä/metall.
Final bid500 SEK
Closed
Galgar, 6 st, galon/trä, 1960/70-tal.
54221
Galgar, 6 st, galon/trä, 1960/70-tal.
Final bid100 SEK
Closed
Ljusstakar, ett par, mässing, Ljuders 1976.
54220
Ljusstakar, ett par, mässing, Ljuders 1976.
Final bid175 SEK
Closed
Krus, 2 st, Höganäs och Wallåkra.
54219
Krus, 2 st, Höganäs och Wallåkra.
Final bid150 SEK
Closed
Kandelaber för 5 ljus samt ljusstake, mässing, Metallslöjden Gusum.
54218
Kandelaber för 5 ljus samt ljusstake, mässing, Metallslöjden Gusum.
Final bid350 SEK
Closed
Hylla, 6 plan, trä/metall.
54215
Hylla, 6 plan, trä/metall.
Final bid1,000 SEK
Closed
Såskål och bägare, silver.
54213
Såskål och bägare, silver.
Final bid1,800 SEK
Closed
Axel Hamborn, "Vid en gård, Vemmenhög", olja på pannå, signerad.
54214
Axel Hamborn, "Vid en gård, Vemmenhög", olja på pannå, signerad.
Final bid125 SEK
Closed
Axel Tallberg, "Min granne"; etsning, signerad.
54212
Axel Tallberg, "Min granne"; etsning, signerad.
Final bid225 SEK
Closed
Kaffekanna, nysilver, C.G.Hallberg.
54210
Kaffekanna, nysilver, C.G.Hallberg.
Final bid225 SEK
Closed
Ingemar Lööf, "Dominospelare", tusch, signerad, daterad 57.
54209
Ingemar Lööf, "Dominospelare", tusch, signerad, daterad 57.
Final bid125 SEK
Closed
Bengt Erland Everhall, pastell, signerad, daterad -55.
54208
Bengt Erland Everhall, pastell, signerad, daterad -55.
Final bid100 SEK
Closed
Bordsdukar och servetter, 12 delar, linne/bomull.
54207
Bordsdukar och servetter, 12 delar, linne/bomull.
Final bid250 SEK
Closed
Artur Hansson, olja på duk, signerad.
54206
Artur Hansson, olja på duk, signerad.
Final bid150 SEK
Closed
Yngve Henriksen, olja på papper, signerad, daterad 1990.
54205
Yngve Henriksen, olja på papper, signerad, daterad 1990.
Final bid125 SEK
Closed
Glasservis, 90 delar, Björn från Hovmantorp.
54203
Glasservis, 90 delar, Björn från Hovmantorp.
Final bid400 SEK
Closed
Bengt Orup, skål på fot, Johansfors, 1950-tal, samt 3 karaffer, glas.
54204
Bengt Orup, skål på fot, Johansfors, 1950-tal, samt 3 karaffer, glas.
Final bid125 SEK
Closed
Trasmattor, 2 st, textil.
54202
Trasmattor, 2 st, textil.
Final bid400 SEK
Closed
Snapsglas, 11 st, Reimersholms.
54201
Snapsglas, 11 st, Reimersholms.
Final bid300 SEK
Closed
Minihinkar, 16 st, metall.
54200
Minihinkar, 16 st, metall.
Final bid175 SEK
Closed
Trasmattor, 2 st, textil.
54199
Trasmattor, 2 st, textil.
Final bid400 SEK
Closed
Kuddar, 3 st, textil, allmogestil.
54198
Kuddar, 3 st, textil, allmogestil.
Final bid150 SEK
Closed
Fotogenkök, metall, "Beatrice", Husqvarna.
54197
Fotogenkök, metall, "Beatrice", Husqvarna.
Final bid400 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.