59843
Hampe Svanberg, "Vid brasan", väggrelief, trä, monogramsignerad H.H.S.
Final bid100 SEK

59842
Skiftnycklar och rörtång, 6+1 st, Bahco.
Final bid175 SEK

59841
Fårskinn, 2 st, Skinnwille och Eight Mode.
Final bid450 SEK

59831
Pälsjacka, dam, rödräv, detaljer i skinn och mocka.
Final bid1,200 SEK

59840
Dalatupp, trä, Nils Olsson, Äkta Dalahemslöjd, Nusnäs.
Final bid175 SEK

59838
Vindflöjel, "Häst", smide.
Final bid125 SEK

59837
Fotogenlampa, elektrifierad, metall/keramik/glas.
Final bid350 SEK

59835
Skåp, trä, handsnidat, sannolikt Asien.
Final bid600 SEK

59834
Tidningsställ, trä, justerbart.
Final bid150 SEK

59833
campingset, 5 delar, trä/metall/textil, 1900-tal.
Final bid150 SEK

59832
Formar och grytor, 23 st, keramik/glas, bl.a Menuett och Pyrex.
Final bid175 SEK

59830
Vaser och skål, 2+1 st, keramik/glas/porslin, Rörstrand, Kosta Boda och Goebel.
Final bid150 SEK

59828
Satineringsmaskin, Metabo SE 17-200 RT, med tillbehör och väska.
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK

59829
Skiftnycklar, 5 st, bl.a Bahco.
Final bid250 SEK

59826
Knut Erik Nilsson, olja på duk, signerad, daterad 1971.
Final bid750 SEK

59827
Kantfräs, Makita RT0700CX5J, med tillbehör och väska.
Final bid1,400 SEK

59825
Bordsur, porslin, 1900-tal.
Final bid100 SEK

59824
F.P. Nicol, Italien, olja på duk, signerad.
Final bid100 SEK

59821
Efva Attling, vinglas, ett par, kristallglas/silver, "Amor Vincit Omnia", Orrefors.
Final bid550 SEK

59823
Ota Grigar, "Girl from Tunis", olja på duk, signerad.
Final bid125 SEK

59822
Skålar på fot, 2 st, metall, samtida.
Final bid125 SEK

59820
Stol, flätad plast/metall, 1900-tal.
Final bid125 SEK

59819
Krus, 5 st, keramik, bl.a Höganäs och Raus.
Final bid300 SEK

59818
Krus, 5 st, keramik, Raus, Barsebäckshamn och Wallåkra.
Final bid225 SEK

59817
Bok, Svenska Gods och Gårdar: Del V, Skåne Västra Delen, 1944.
Final bid100 SEK

59816
Bok, Svenska Gods och Gårdar: Del IV, Skåne Södra Delen, 1944.
Final bid1,000 SEK

59813
Bertil Fridhagen, matbord, 2 iläggsskivor, teak, Bodafors, 1900-talets andra hälft.
Final bid8,000 SEK

59815
Bok, Svenska Gods och Gårdar: Del VI, Skåne Mellersta Delen, 1944.
Final bid800 SEK

59808
Skrivbord med klaffar, 2 lådor, samt hurts med 3 lådor, teak, 1900-talets andra hälft.
Final bid2,700 SEK

59811
Klappstolar, 3 st, trä.
Final bid175 SEK

59812
Skulptur, sten.
Final bid225 SEK

59810
Matbord med iläggsskiva, furu, 1900-talets senare del.
Final bid500 SEK

59807
Fiskerulle med tillbehör, metall, Ambassadeur 5000, AB. Urfabriken, Svängsta.
Final bid400 SEK

59805
Byrå, 4 lådor, teak, 1950/60-tal.
Final bid750 SEK

59809
Sedlar, 23 st, svenska, 1939-1968.
Final bid300 SEK

59801
Matservis, 37 delar, porslin, "Julrosen", Bing & Gröndahl.
Final bid4,500 SEK

59806
Däckstol, bok/textil, fällbar, ställbar, Brogrens/Stockamöllan.
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK

59804
Matskedar med fiolskaft, 2 st, silver, 1800-talets första hälft.
Final bid550 SEK

59803
Bord, bemålat trä, allmoge, 1800-tal.
Final bid1,400 SEK

59802
Ljusstake, för 4 ljus, smide.
Final bid100 SEK

59797
Kaffe/moccaservis, 56 delar, porslin, "Julrosen", Bing & Gröndahl.
Final bid1,500 SEK

59798
Signar N. Bengtson, offsettryck, nr 2/60, signerad.
Final bid150 SEK

59796
Amorin, bronserad, konstmaterial, samtida.
Final bid550 SEK

59793
Bord och klappstolar, 4 delar, trä.
Final bid225 SEK

59795
Golvlampa, trearmad, mässing/trä, 1900-talets mitt.
Final bid300 SEK

59792
Tomtar m.m, ett parti, olika material,1900-tal.
Final bid800 SEK

59791
Opiumkuddar, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.
Final bid200 SEK

59789
Figuriner, 4 st, porslin, bl.a NAO.
Final bid100 SEK