Categories

Closed
Halllampa och vägglampa, glas/metall, 1900-tal.
59978
Halllampa och vägglampa, glas/metall, 1900-tal.
Final bid175 SEK
Closed
Bjällerkrans, kaffekvarn m.m, 8 delar, 1900-tal.
59985
Bjällerkrans, kaffekvarn m.m, 8 delar, 1900-tal.
Final bid175 SEK
Closed
Ytterfoder, 3 st, keramik, 1900-tal.
59997
Ytterfoder, 3 st, keramik, 1900-tal.
Final bid175 SEK
Closed
Tomtar, 2 st, lergods, 1900-tal.
60000
Tomtar, 2 st, lergods, 1900-tal.
Final bid225 SEK
Closed
Kandelaber, mässing, för 5 ljus, Neue München, Kunstwerk stätten, Tyskland, 1900-talets början.
60004
Kandelaber, mässing, för 5 ljus, Neue München, Kunstwerk stätten, Tyskland, 1900-talets början.
Final bid1,400 SEK
Est4,000 SEK
Closed
Diverse föremål, 7 delar, olika material, bl. a Höganäs.
60021
Diverse föremål, 7 delar, olika material, bl. a Höganäs.
Final bid175 SEK
Closed
Frimärken m.m, ett parti.
60039
Frimärken m.m, ett parti.
Final bid250 SEK
Closed
Vuxentidningar, 23 st, FIB Aktuellt, Lektyr och Se, 1978/1979.
60043
Vuxentidningar, 23 st, FIB Aktuellt, Lektyr och Se, 1978/1979.
Final bid200 SEK
Closed
Köksassistent, Bosch Universal, med tillbehör.
60048
Köksassistent, Bosch Universal, med tillbehör.
Final bid250 SEK
Closed
Förstärkare, Hagström BT-80 Solid State, med låda.
60067
Förstärkare, Hagström BT-80 Solid State, med låda.
Final bid225 SEK
Closed
Taklampa, metall/glas, Smith´s Konsthantverk.
60073
Taklampa, metall/glas, Smith´s Konsthantverk.
Final bid175 SEK
Closed
"Darwin", arbetsstol, ställbar sits och rygg, konstskinn/metall/plast, AJ Produkter.
60083
"Darwin", arbetsstol, ställbar sits och rygg, konstskinn/metall/plast, AJ Produkter.
Final bid225 SEK
Closed
Nallar och leksakshund på hjul, 3 delar, textil, bl.a Steiff.
60085
Nallar och leksakshund på hjul, 3 delar, textil, bl.a Steiff.
Final bid175 SEK
Closed
Motorcyklar och vespa, 13 delar, bl.a Maisto.
60105
Motorcyklar och vespa, 13 delar, bl.a Maisto.
Final bid175 SEK
Closed
Bordslampa, onyx/gulmetall, typ 60, Nafa, 1960-tal.
60113
Bordslampa, onyx/gulmetall, typ 60, Nafa, 1960-tal.
Final bid150 SEK
Closed
Kikare, 10x50, Vanguard Marine.
60177
Kikare, 10x50, Vanguard Marine.
Final bid150 SEK
Closed
Fotogenlampa, glas/bronserad gjutmetall.
60180
Fotogenlampa, glas/bronserad gjutmetall.
Final bid200 SEK
Closed
Raija Uosikkinen, saltkärl, porslin, ''Sirpa'', Arabia, Finland, 1960-tal.
60183
Raija Uosikkinen, saltkärl, porslin, ''Sirpa'', Arabia, Finland, 1960-tal.
Final bid200 SEK
Closed
Flätade korgar m.m, ett parti.
60201
Flätade korgar m.m, ett parti.
Final bid200 SEK
Closed
Krukor, 2 st, keramik.
60225
Krukor, 2 st, keramik.
Final bid175 SEK
Closed
Trasmattor och matta, 3+1, textil.
60258
Trasmattor och matta, 3+1, textil.
Final bid175 SEK
Closed
Bijouterier, ett parti.
60271
Bijouterier, ett parti.
Final bid200 SEK
Closed
Parasollfot.
60296
Parasollfot.
Final bid175 SEK
Closed
Bordslampor, 2 st, glas/textil/metall, "Sakura", Holmegaard.
60298
Bordslampor, 2 st, glas/textil/metall, "Sakura", Holmegaard.
Final bid300 SEK
Closed
Servisdelar, 55 st, porslin, Upsala-Ekeby, Karlskrona.
60301
Servisdelar, 55 st, porslin, Upsala-Ekeby, Karlskrona.
Final bid225 SEK
Closed
Servisdelar, 22 st, porslin, Inger Waage, "Sera", Stavangerflint.
60306
Servisdelar, 22 st, porslin, Inger Waage, "Sera", Stavangerflint.
Final bid300 SEK
Closed
Grytor, 3 st, gjutjärn/metall, bl.a Kockums Jernverk.
60349
Grytor, 3 st, gjutjärn/metall, bl.a Kockums Jernverk.
Final bid250 SEK
Closed
Ytterfoder och ljusstakar, 3 delar, keramik, Paradisverkstaden, Öland.
60372
Ytterfoder och ljusstakar, 3 delar, keramik, Paradisverkstaden, Öland.
Final bid250 SEK
Closed
Karameller, 5 st, glas, Murano.
58758
Karameller, 5 st, glas, Murano.
Final bid200 SEK
Closed
Hyllor med lådor, ett par, trä, AB Olle Svensk Konsthantverk
60391
Hyllor med lådor, ett par, trä, AB Olle Svensk Konsthantverk
Final bid250 SEK
Closed
Ingemar Salebrant, ''Allén'', olja på duk, signerad, 1967.
60401
Ingemar Salebrant, ''Allén'', olja på duk, signerad, 1967.
Final bid175 SEK
Closed
Förstadagsbrev m.m, ett parti.
60403
Förstadagsbrev m.m, ett parti.
Final bid225 SEK
Closed
Ägghöna, keramik, Tyskland, 1900-tal.
60443
Ägghöna, keramik, Tyskland, 1900-tal.
Final bid175 SEK
Closed
Miniatyrvaser, 3 st, glas, Bertil Vallien, Kosta Boda och Höganäs Glasbruk, en signerad.
60481
Miniatyrvaser, 3 st, glas, Bertil Vallien, Kosta Boda och Höganäs Glasbruk, en signerad.
Final bid175 SEK
Closed
Krus, 15 liter, stengods, Ystad Keramik.
60484
Krus, 15 liter, stengods, Ystad Keramik.
Final bid225 SEK
Closed
Fotogenkök, metall, 1800/1900-tal.
60487
Fotogenkök, metall, 1800/1900-tal.
Final bid225 SEK
Closed
Tapio Wirkkala, vas, porslin, Rosenthal Studio-Linie, Tyskland.
60489
Tapio Wirkkala, vas, porslin, Rosenthal Studio-Linie, Tyskland.
Final bid200 SEK
Closed
Fotogentaklampa, 3 ljuspunkter inkluderat fotogenlampan, metall/glas.
60492
Fotogentaklampa, 3 ljuspunkter inkluderat fotogenlampan, metall/glas.
Final bid200 SEK
Closed
Hertha Bengtson, karott, porslin, ''Koka'', Rörstrand.
60498
Hertha Bengtson, karott, porslin, ''Koka'', Rörstrand.
Final bid175 SEK
Closed
Skålar, m.m, 4 delar, bl.a Trelleborg.
60523
Skålar, m.m, 4 delar, bl.a Trelleborg.
Final bid200 SEK
Closed
Säng, ställbar, Mio, med fjärrkontroll.
60541
Säng, ställbar, Mio, med fjärrkontroll.
Final bid225 SEK
Closed
Stereodelar, 3 st, Pioneer Receiver VSX-415 och Yamaha P-28 och DSP-100.
60573
Stereodelar, 3 st, Pioneer Receiver VSX-415 och Yamaha P-28 och DSP-100.
Final bid350 SEK
Closed
Böcker, 4 st, "Ystads Historia Del 1-3" och "Bevarandeplan för den medeltida stadskärnan i Ystad".
60581
Böcker, 4 st, "Ystads Historia Del 1-3" och "Bevarandeplan för den medeltida stadskärnan i Ystad".
Final bid225 SEK
Closed
Gotthard Sandberg, ''Utsikt från S Åkarp'', olja på duk, signerad, 1933.
60622
Gotthard Sandberg, ''Utsikt från S Åkarp'', olja på duk, signerad, 1933.
Final bid175 SEK
Closed
Geod och ljuslykta, agat/saltsten.
60639
Geod och ljuslykta, agat/saltsten.
Final bid250 SEK
Closed
Anna Ehrner och Monica Backström, Vaser, 2 st, glas, Kosta Boda, bl.a ''Atoll''.
60641
Anna Ehrner och Monica Backström, Vaser, 2 st, glas, Kosta Boda, bl.a ''Atoll''.
Final bid225 SEK
Closed
Kamera, Konica FC-1, med blixt och väska.
60649
Kamera, Konica FC-1, med blixt och väska.
Final bid175 SEK
Closed
Kuddar, ett parti.
60650
Kuddar, ett parti.
Final bid225 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.