Categories

Closed
Takampel, 5 ljuspunkter, mässing, empirestil.
54501
Takampel, 5 ljuspunkter, mässing, empirestil.
Final bid150 SEK
Closed
Trappstege, trä/metall, hopfällbar.
54510
Trappstege, trä/metall, hopfällbar.
Final bid150 SEK
Closed
Skolkarta, Nordamerika, Generalstabens Litografiska Anstalt 1972.
54515
Skolkarta, Nordamerika, Generalstabens Litografiska Anstalt 1972.
Final bid225 SEK
Closed
Reklamtavla, "Christl skönhetsvård", olika material.
54519
Reklamtavla, "Christl skönhetsvård", olika material.
Final bid150 SEK
Closed
Mjölkkannor, 2 st, porslin, Pilllivuyt, Frankrike.
54526
Mjölkkannor, 2 st, porslin, Pilllivuyt, Frankrike.
Final bid150 SEK
Closed
Skålar, 2 st, glas, Anne Nilsson, "Zenit", Orrefors och Anna Ehrner, "Kontrast", Kosta Boda.
54549
Skålar, 2 st, glas, Anne Nilsson, "Zenit", Orrefors och Anna Ehrner, "Kontrast", Kosta Boda.
Final bid150 SEK
Closed
Skomakarlampor, 4 st, glas/mässing, samtida.
54552
Skomakarlampor, 4 st, glas/mässing, samtida.
Final bid150 SEK
Closed
Kaffeservis, 24 delar, stengods, ''Heather'', Doverstone, Staffordshire, England.
54558
Kaffeservis, 24 delar, stengods, ''Heather'', Doverstone, Staffordshire, England.
Final bid100 SEK
Closed
Teservis, 13 delar, porslin, USSR.
54567
Teservis, 13 delar, porslin, USSR.
Final bid150 SEK
Closed
Verktyg, ett parti.
54592
Verktyg, ett parti.
Final bid150 SEK
Closed
Tvingar, klämmor m.m, ett parti.
54594
Tvingar, klämmor m.m, ett parti.
Final bid150 SEK
Closed
Boxningssäck med  handskar, 5 delar, Casall.
54598
Boxningssäck med handskar, 5 delar, Casall.
Final bid175 SEK
Closed
Stolar, 4 st, textil/metall, avtagbar klädsel, Mio.
54603
Stolar, 4 st, textil/metall, avtagbar klädsel, Mio.
Final bid150 SEK
Closed
Tallrikar m.m, 7 delar, porslin, "Mon Amie" och "Blå eld", Rörstrand.
54657
Tallrikar m.m, 7 delar, porslin, "Mon Amie" och "Blå eld", Rörstrand.
Final bid150 SEK
Closed
Frimärken (Sverige), förstadagsbrev, Elsa Beskow postkort, ett parti.
54673
Frimärken (Sverige), förstadagsbrev, Elsa Beskow postkort, ett parti.
Final bid150 SEK
Closed
Alexius Huber, blandteknik på papper, signerad.
54686
Alexius Huber, blandteknik på papper, signerad.
Final bid150 SEK
Closed
Handdukar och bordsdukar, 12 delar.
54694
Handdukar och bordsdukar, 12 delar.
Final bid200 SEK
Closed
Barbro K Poggats, "Oppas/Orört snötäcke", blandteknik, numrerad HC, signerad, daterad 07.
54710
Barbro K Poggats, "Oppas/Orört snötäcke", blandteknik, numrerad HC, signerad, daterad 07.
Final bid100 SEK
Closed
Piedestal, tre hyllplan, trä, 1900-tal.
54721
Piedestal, tre hyllplan, trä, 1900-tal.
Final bid350 SEK
Closed
Muggar m.m, 10 delar, keramik, KEB, Böste.
54303
Muggar m.m, 10 delar, keramik, KEB, Böste.
Final bid250 SEK
Closed
Såll/sikt, furu/rotting, 1900-tal.
54735
Såll/sikt, furu/rotting, 1900-tal.
Final bid150 SEK
Closed
Bänkslipmaskin, Metabo.
54736
Bänkslipmaskin, Metabo.
Final bid150 SEK
Closed
Sidobord med låda, mahogny/skinnklädd skiva, engelsk stil, 1900-tal.
54792
Sidobord med låda, mahogny/skinnklädd skiva, engelsk stil, 1900-tal.
Final bid300 SEK
Closed
Arbetslampa.
54820
Arbetslampa.
Final bid150 SEK
Closed
Mortel med stöt, kolmårdsmarmor.
54842
Mortel med stöt, kolmårdsmarmor.
Final bid150 SEK
Closed
Karaffer med propp, ett par, glas, "Karlshamn", Skruf.
54851
Karaffer med propp, ett par, glas, "Karlshamn", Skruf.
Final bid150 SEK
Closed
Figuriner, 4 st, porslin, Lladro och Nao, Spanien.
54856
Figuriner, 4 st, porslin, Lladro och Nao, Spanien.
Final bid175 SEK
Closed
Johnny Friedlaender, etsning med akvatint, 2/10 épreuve d´artiste, signerad.
54872
Johnny Friedlaender, etsning med akvatint, 2/10 épreuve d´artiste, signerad.
Final bid150 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Piedestal, 2 hyllplan, trä.
54875
Piedestal, 2 hyllplan, trä.
Final bid150 SEK
Closed
Axel Tallberg, "Öldrickaren", etsning, signerad.
54886
Axel Tallberg, "Öldrickaren", etsning, signerad.
Final bid250 SEK
Closed
Bengt Orup, vaser, 2 st, glas, Johansfors.
54894
Bengt Orup, vaser, 2 st, glas, Johansfors.
Final bid175 SEK
Closed
Skålar, 2 st, stengods, Söholm, Bornholm.
54914
Skålar, 2 st, stengods, Söholm, Bornholm.
Final bid150 SEK
Closed
Vas, stengods, Söholm, Bornholm.
54919
Vas, stengods, Söholm, Bornholm.
Final bid125 SEK
Closed
Vas, stengods, Söholm, Bornholm.
54925
Vas, stengods, Söholm, Bornholm.
Final bid150 SEK
Closed
Folke Walving, glasskulptur, Målerås, 1900-talets andra hälft.
54945
Folke Walving, glasskulptur, Målerås, 1900-talets andra hälft.
Final bid150 SEK
Closed
Ljusstakar och ljuslyktor, 4 delar, glas, Simon Gate, Orrefors och "Snöboll", Ann Wolff, Kosta Boda.
54957
Ljusstakar och ljuslyktor, 4 delar, glas, Simon Gate, Orrefors och "Snöboll", Ann Wolff, Kosta Boda.
Final bid150 SEK
Closed
Krister Sjögren, ljusstakar, 3 st, glas, Lindshammar Glasbruk, 2 st signerade.
54962
Krister Sjögren, ljusstakar, 3 st, glas, Lindshammar Glasbruk, 2 st signerade.
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Hjördis Lindblad, "Särtryck världskartan", etsning, signerad.
54968
Hjördis Lindblad, "Särtryck världskartan", etsning, signerad.
Final bid150 SEK
Closed
Päls, mink.
54971
Päls, mink.
Final bid150 SEK
Closed
Krus, 2 st, lergods, Ystad Keramik, 1950-tal.
54988
Krus, 2 st, lergods, Ystad Keramik, 1950-tal.
Final bid200 SEK
Closed
Elektrifierad fotogenlampa, glas/mässing.
54995
Elektrifierad fotogenlampa, glas/mässing.
Final bid150 SEK
Closed
Kjell Leander Engström, "Kåseberga by", olja på duk, signerad.
54347
Kjell Leander Engström, "Kåseberga by", olja på duk, signerad.
Final bid2,000 SEK
Est5,000 - 5,500 SEK
Closed
Pall, trä/textil.
55025
Pall, trä/textil.
Final bid225 SEK
Closed
Cylinderhatt, Qualitys' London.
55044
Cylinderhatt, Qualitys' London.
Final bid150 SEK
Closed
Gottfrid Olsson, gouache, ''Örnahusen'', signerad.
55063
Gottfrid Olsson, gouache, ''Örnahusen'', signerad.
Final bid225 SEK
Closed
Gräsklippare, eldriven, 1000 W, Einhell.
55079
Gräsklippare, eldriven, 1000 W, Einhell.
Final bid150 SEK
Closed
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg.
55089
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg.
Final bid200 SEK
Closed
Korgar, 4 st, flätade.
55097
Korgar, 4 st, flätade.
Final bid175 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.