Categories

Closed
Gunnar Ander, ljusstakar m.m, 5 delar, koppar, Ystad Metall.
53783
Gunnar Ander, ljusstakar m.m, 5 delar, koppar, Ystad Metall.
Final bid125 SEK
Closed
Fat och skål, metall, Gense och Kare.
53787
Fat och skål, metall, Gense och Kare.
Final bid125 SEK
Closed
Skålar, ljusstakar och figurin, 7 delar, glas, bl.a Orrefors.
53789
Skålar, ljusstakar och figurin, 7 delar, glas, bl.a Orrefors.
Final bid175 SEK
Closed
Vaser, 3 st, keramik, bl.a Maria Philippi, "Nordlys", Söholm, Danmark.
53794
Vaser, 3 st, keramik, bl.a Maria Philippi, "Nordlys", Söholm, Danmark.
Final bid125 SEK
Closed
Sven Jonson, vas, stengods, med silverdekor, ''Lagun'', Gustavsberg.
53807
Sven Jonson, vas, stengods, med silverdekor, ''Lagun'', Gustavsberg.
Final bid125 SEK
Closed
Figuriner, 3 st, porslin,
53828
Figuriner, 3 st, porslin,
Final bid100 SEK
Closed
Menorah/ljusstake, malm, Sverige.
53833
Menorah/ljusstake, malm, Sverige.
Final bid100 SEK
Closed
Hushållsvåg, Lindells, och kaffekvarn, Klingenthal, metall/trä.
53846
Hushållsvåg, Lindells, och kaffekvarn, Klingenthal, metall/trä.
Final bid125 SEK
Closed
Julstjärnor, 2 st, Philips Julstjärna Typ 72.
53888
Julstjärnor, 2 st, Philips Julstjärna Typ 72.
Final bid125 SEK
Closed
Trädgårdsdekorationer, metall/keramik, ett parti.
53893
Trädgårdsdekorationer, metall/keramik, ett parti.
Final bid125 SEK
Closed
Kanna, koppar, J&C Bolinder.
53920
Kanna, koppar, J&C Bolinder.
Final bid125 SEK
Closed
Böcker, 2 st, "Den Europeiska Keramiken", Henri-Pierre Fourest, samt "Konsten till industrin", Bengt Nyström.
53939
Böcker, 2 st, "Den Europeiska Keramiken", Henri-Pierre Fourest, samt "Konsten till industrin", Bengt Nyström.
Final bid125 SEK
Closed
Nils Sonesson, olja på pannå, monogramsignerad.
53967
Nils Sonesson, olja på pannå, monogramsignerad.
Final bid100 SEK
Closed
Matta, polypropylene, "Marocco Teppe", Lindö.
53971
Matta, polypropylene, "Marocco Teppe", Lindö.
Final bid125 SEK
Closed
Slagbord med 2 lådor, trä.
53992
Slagbord med 2 lådor, trä.
Final bid125 SEK
Closed
Fårskinn, "Ludde", Ikea.
53999
Fårskinn, "Ludde", Ikea.
Final bid125 SEK
Closed
Lars Hellsten, skålar, 3 st, glas, Corona, Orrefors.
54035
Lars Hellsten, skålar, 3 st, glas, Corona, Orrefors.
Final bid125 SEK
Closed
Konsttryck, ett parti, 1950/60-tal.
54054
Konsttryck, ett parti, 1950/60-tal.
Final bid125 SEK
Closed
Matservisdelar, 25 st, porslin, Rörstrand.
54068
Matservisdelar, 25 st, porslin, Rörstrand.
Final bid125 SEK
Closed
Teservis, 31 delar, keramik, Gabriel.
54082
Teservis, 31 delar, keramik, Gabriel.
Final bid100 SEK
Closed
Bokmärken, klistermärken m.m, ett parti.
54089
Bokmärken, klistermärken m.m, ett parti.
Final bid125 SEK
Closed
Vas, glas.
54096
Vas, glas.
Final bid125 SEK
Closed
Bruno Karlsson, skål och vas, stengods, Ego stengods atelje, signerade.
54112
Bruno Karlsson, skål och vas, stengods, Ego stengods atelje, signerade.
Final bid125 SEK
Closed
Dockskåpmöbler m.m, 23 delar.
54135
Dockskåpmöbler m.m, 23 delar.
Final bid125 SEK
Closed
Ljusstakar, ett par, mässing, Gusums Bruk.
54148
Ljusstakar, ett par, mässing, Gusums Bruk.
Final bid125 SEK
Closed
Ulla Viotti, väggplakett, keramik, ''Badande fot'', Paradisbadet i Örnsköldsvik, signerad.
54152
Ulla Viotti, väggplakett, keramik, ''Badande fot'', Paradisbadet i Örnsköldsvik, signerad.
Final bid125 SEK
Closed
Jens Christian Bennedsen, olja på duk, signerad.
54173
Jens Christian Bennedsen, olja på duk, signerad.
Final bid125 SEK
Closed
Bordsfotogenlampfot, mässing/sten, med tillbehör.
54187
Bordsfotogenlampfot, mässing/sten, med tillbehör.
Final bid125 SEK
Closed
Väggkartor, 2 st, Europa, 1927, och Afrika 1928, politiska.
54190
Väggkartor, 2 st, Europa, 1927, och Afrika 1928, politiska.
Final bid125 SEK
Closed
Kuddar, 4 st, textil, allmogestil.
54194
Kuddar, 4 st, textil, allmogestil.
Final bid125 SEK
Closed
Bengt Orup, skål på fot, Johansfors, 1950-tal, samt 3 karaffer, glas.
54204
Bengt Orup, skål på fot, Johansfors, 1950-tal, samt 3 karaffer, glas.
Final bid125 SEK
Closed
Yngve Henriksen, olja på papper, signerad, daterad 1990.
54205
Yngve Henriksen, olja på papper, signerad, daterad 1990.
Final bid125 SEK
Closed
Ingemar Lööf, "Dominospelare", tusch, signerad, daterad 57.
54209
Ingemar Lööf, "Dominospelare", tusch, signerad, daterad 57.
Final bid125 SEK
Closed
Axel Hamborn, "Vid en gård, Vemmenhög", olja på pannå, signerad.
54214
Axel Hamborn, "Vid en gård, Vemmenhög", olja på pannå, signerad.
Final bid125 SEK
Closed
C.A.M Lindman, bok, Bilder ur Nordens Flora.
54228
C.A.M Lindman, bok, Bilder ur Nordens Flora.
Final bid125 SEK
Closed
Sigurd Erixon och Sigurd Wallin, "Svenska Kulturbilder I-XII", 6 halvfranska band, Skoglunds Bokförlag, 1932.
54235
Sigurd Erixon och Sigurd Wallin, "Svenska Kulturbilder I-XII", 6 halvfranska band, Skoglunds Bokförlag, 1932.
Final bid125 SEK
Closed
Terrin, flintgods, ''Willow'' Old Gustavsberg.
54257
Terrin, flintgods, ''Willow'' Old Gustavsberg.
Final bid125 SEK
Closed
Fönster, 18 st.
54269
Fönster, 18 st.
Final bid125 SEK
Closed
Erik Hennix, ytterfoder, 6 st, porslin, ''Plantina'', Gustavsberg.
54277
Erik Hennix, ytterfoder, 6 st, porslin, ''Plantina'', Gustavsberg.
Final bid125 SEK
Closed
Koppar, 8 st, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl.
54298
Koppar, 8 st, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl.
Final bid125 SEK
Closed
Fotogenlampa och kaffekula, metall/glas.
54299
Fotogenlampa och kaffekula, metall/glas.
Final bid125 SEK
Closed
Matta, "Light Sand", Turkiet.
54310
Matta, "Light Sand", Turkiet.
Final bid125 SEK
Closed
Skinnjackor, 2 st, bl.a Rovers & Lake.
54338
Skinnjackor, 2 st, bl.a Rovers & Lake.
Final bid125 SEK
Closed
Matta, textil, Affari Of Sweden, Indien.
54345
Matta, textil, Affari Of Sweden, Indien.
Final bid125 SEK
Closed
Arbetsbänk.
54348
Arbetsbänk.
Final bid125 SEK
Closed
Affischer, 5 st, bl.a Nirvana och Pulp Fiction.
54352
Affischer, 5 st, bl.a Nirvana och Pulp Fiction.
Final bid100 SEK
Closed
Hallmöbel, teak/glas, 1950/60-tal.
53033
Hallmöbel, teak/glas, 1950/60-tal.
Final bid125 SEK
Closed
August Berg, "Frösön", olja på pannå, signerad, otydligt daterad.
54364
August Berg, "Frösön", olja på pannå, signerad, otydligt daterad.
Final bid125 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.