Categories

Closed
Vaser 5 st, keramik, bl.a Schramberg och Tilgmans.
55690
Vaser 5 st, keramik, bl.a Schramberg och Tilgmans.
Final bid125 SEK
Closed
Golvfläkt, Anslut, Jula.
55697
Golvfläkt, Anslut, Jula.
Final bid125 SEK
Closed
Albert Krüger, "Gårdsinteriör", olja på pannå, signerad, även a tergo, daterad 1939.
55702
Albert Krüger, "Gårdsinteriör", olja på pannå, signerad, även a tergo, daterad 1939.
Final bid125 SEK
Closed
Oidentifierade konstnärer, olja på duk uppfodrad på pannå, 2 st, signerade Marten och Mohamed (se sista bild).
55708
Oidentifierade konstnärer, olja på duk uppfodrad på pannå, 2 st, signerade Marten och Mohamed (se sista bild).
Final bid125 SEK
Closed
Fickur, silver, Tyskland.
55713
Fickur, silver, Tyskland.
Final bid150 SEK
Closed
Gräsklippare, eldriven, Gardena.
55759
Gräsklippare, eldriven, Gardena.
Final bid150 SEK
Closed
Vägghörnskåp, alm, 1800-talets slut.
55779
Vägghörnskåp, alm, 1800-talets slut.
Final bid125 SEK
Closed
Hylsnyckelsats, murarhammare m.m, ett parti, bl.a Hultafors
55793
Hylsnyckelsats, murarhammare m.m, ett parti, bl.a Hultafors
Final bid175 SEK
Closed
Jackie Lynd, matservis, 22 delar, porslin, "Madeleine", Christineholm Design Studio.
55839
Jackie Lynd, matservis, 22 delar, porslin, "Madeleine", Christineholm Design Studio.
Final bid125 SEK
Closed
Ljusstaksfat och vas, glas, Muurla, Finland.
55865
Ljusstaksfat och vas, glas, Muurla, Finland.
Final bid125 SEK
Closed
Posters, 3 st, art deco motiv.
55906
Posters, 3 st, art deco motiv.
Final bid125 SEK
Closed
Posters, 3 st, bl.a Parismotiv.
55907
Posters, 3 st, bl.a Parismotiv.
Final bid125 SEK
Closed
Revilla Carlos, litografi 29/50, daterad 79.
55910
Revilla Carlos, litografi 29/50, daterad 79.
Final bid100 SEK
Closed
Skål, miniatyrvas och krus, keramik, bl.a Stig Lindberg, Gustavsberg.
55916
Skål, miniatyrvas och krus, keramik, bl.a Stig Lindberg, Gustavsberg.
Final bid125 SEK
Closed
Laddare till elbil, 2 delar, Deltaco och Delphi.
55927
Laddare till elbil, 2 delar, Deltaco och Delphi.
Final bid125 SEK
Closed
Böcker om skånska slott och herrgårdar, 4 st.
55982
Böcker om skånska slott och herrgårdar, 4 st.
Final bid125 SEK
Closed
Vägglampor, 3 st, mässing, Belid.
55985
Vägglampor, 3 st, mässing, Belid.
Final bid125 SEK
Closed
Bojaner, 5 st, porslin, Asien.
56025
Bojaner, 5 st, porslin, Asien.
Final bid125 SEK
Closed
Bahco, skiftnyckel och rörtång.
56061
Bahco, skiftnyckel och rörtång.
Final bid125 SEK
Closed
Hörnskåp, bemålat trä, allmoge.
56075
Hörnskåp, bemålat trä, allmoge.
Final bid125 SEK
Closed
Elon Nilsson, olja på duk, signerad, daterad 78.
56077
Elon Nilsson, olja på duk, signerad, daterad 78.
Final bid150 SEK
Closed
Gertrud Carlsson, akvarell och olja på pannå, signerade, daterad 81/86.
56085
Gertrud Carlsson, akvarell och olja på pannå, signerade, daterad 81/86.
Final bid125 SEK
Closed
Jussi Taipaleenmäki, litografier, 2 st, numrerade épreuve d´artiste och 105/200, signerade.
56087
Jussi Taipaleenmäki, litografier, 2 st, numrerade épreuve d´artiste och 105/200, signerade.
Final bid125 SEK
Closed
Ljusstakar och ljuslyktor, 4 delar, malm/smide, Scandia Malm och Smith's Konsthantverk.
56111
Ljusstakar och ljuslyktor, 4 delar, malm/smide, Scandia Malm och Smith's Konsthantverk.
Final bid125 SEK
Closed
Sittpuff, läder.
56141
Sittpuff, läder.
Final bid225 SEK
Closed
Bo Larsson, litografi nr 143/360, signerad.
56169
Bo Larsson, litografi nr 143/360, signerad.
Final bid125 SEK
Closed
Matz Borgström, dessertglas, 7 st, Sagaform.
56179
Matz Borgström, dessertglas, 7 st, Sagaform.
Final bid125 SEK
Closed
Trälådor, 2 st.
56184
Trälådor, 2 st.
Final bid100 SEK
Closed
Allmoge m.m, 12 delar.
56201
Allmoge m.m, 12 delar.
Final bid125 SEK
Closed
Soffbord, ek, 1900-talets senare del.
55735
Soffbord, ek, 1900-talets senare del.
Final bid125 SEK
Closed
Smålandsljusstake för 7 ljus, trä.
56223
Smålandsljusstake för 7 ljus, trä.
Final bid125 SEK
Closed
Figuriner, 2 st, porslin, LLadro.
56269
Figuriner, 2 st, porslin, LLadro.
Final bid125 SEK
Closed
Sparbössa, "Uplands Banken", plast, Henri Hippo, MK-Tuote.
56274
Sparbössa, "Uplands Banken", plast, Henri Hippo, MK-Tuote.
Final bid125 SEK
Closed
"Österlen", tryck, copyright Rolf Gösta Calmeyer.
56307
"Österlen", tryck, copyright Rolf Gösta Calmeyer.
Final bid125 SEK
Closed
Menorah, malm.
56315
Menorah, malm.
Final bid150 SEK
Closed
Ljusstakar m.m, ett parti, bl.a Grillby.
56317
Ljusstakar m.m, ett parti, bl.a Grillby.
Final bid125 SEK
Closed
Samsonite, sminkväska, plast, 1900-talets senare del.
56324
Samsonite, sminkväska, plast, 1900-talets senare del.
Final bid125 SEK
Closed
Mikrovågsugn, Severin MW 7770.
56357
Mikrovågsugn, Severin MW 7770.
Final bid150 SEK
Closed
Fyllesvin, glas, 1800/1900-tal.
56446
Fyllesvin, glas, 1800/1900-tal.
Final bid125 SEK
Closed
Våg, lås m.m, ett parti, metall.
56489
Våg, lås m.m, ett parti, metall.
Final bid125 SEK
Closed
Stereo, Pioneer, XRP330M, med fjärrkontroll och väggfäste samt hörlurar, Sony.
56492
Stereo, Pioneer, XRP330M, med fjärrkontroll och väggfäste samt hörlurar, Sony.
Final bid175 SEK
Closed
JVC, Microsystem  UX-P400 och högtalare HS-301.
56505
JVC, Microsystem UX-P400 och högtalare HS-301.
Final bid125 SEK
Closed
Bockar, 2+2 st, trä.
56547
Bockar, 2+2 st, trä.
Final bid125 SEK
Closed
Kaffelåda, plåt, Tellus, Helsingborg/Malmö.
56571
Kaffelåda, plåt, Tellus, Helsingborg/Malmö.
Final bid125 SEK
Closed
Carl Malmsten, fåtölj, textil.
56573
Carl Malmsten, fåtölj, textil.
Final bid125 SEK
Closed
Takkrona, 3 ljuspunkter, mässing/glas, Malmö Metallvarufabrik AB.
56586
Takkrona, 3 ljuspunkter, mässing/glas, Malmö Metallvarufabrik AB.
Final bid125 SEK
Closed
Skålar, 3 st, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
56594
Skålar, 3 st, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
Final bid150 SEK
Closed
Vaser och ljusstake, 6 delar, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
56595
Vaser och ljusstake, 6 delar, stengods, Söholm Stentöj, Bornholm, Danmark.
Final bid200 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.