Categories

Closed
Hundkorg, flätad.
58719
Hundkorg, flätad.
Final bid300 SEK
Closed
Dalahästar, 4 st, trä, 1900-talets mitt.
58722
Dalahästar, 4 st, trä, 1900-talets mitt.
Final bid550 SEK
Closed
Jordfräs, Mantis.
58779
Jordfräs, Mantis.
Final bid500 SEK
Closed
Skivspelare, Thorens TD166 MkII.
58788
Skivspelare, Thorens TD166 MkII.
Final bid600 SEK
Closed
Niels Nielsen och Svend Jespersen, figuriner, 2 st, porslin, Bing & Grøndahl.
58821
Niels Nielsen och Svend Jespersen, figuriner, 2 st, porslin, Bing & Grøndahl.
Final bid500 SEK
Closed
Knud Möller, figurin, sjölejon, porslin, nr 1733, Bing & Gröndahl.
58831
Knud Möller, figurin, sjölejon, porslin, nr 1733, Bing & Gröndahl.
Final bid500 SEK
Closed
Tapio Wirkkala, skålar,  2 st, "Ultima Thule", Iittala, 1968.
58861
Tapio Wirkkala, skålar, 2 st, "Ultima Thule", Iittala, 1968.
Final bid450 SEK
Closed
Andersson & Johansson, golvurna, stengods, Höganäs.
58863
Andersson & Johansson, golvurna, stengods, Höganäs.
Final bid450 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Elljusstakar, 2 st, mässing, bl.a Norsholm, Markslöjd.
58872
Elljusstakar, 2 st, mässing, bl.a Norsholm, Markslöjd.
Final bid400 SEK
Closed
Fåtöljer, ett par, snurrbara, metall/textil. 1900-talets andra hälft.
58873
Fåtöljer, ett par, snurrbara, metall/textil. 1900-talets andra hälft.
Final bid650 SEK
Closed
Kobratelefon, plast, LM Ericsson.
58892
Kobratelefon, plast, LM Ericsson.
Final bid250 SEK
Closed
Teservis, 14 delar, flintgods, Vinranka, Gefle.
58922
Teservis, 14 delar, flintgods, Vinranka, Gefle.
Final bid450 SEK
Closed
Tygrullar, 7 st, bl.a Strömma.
58928
Tygrullar, 7 st, bl.a Strömma.
Final bid300 SEK
Closed
Väggskåp, furu.
58932
Väggskåp, furu.
Final bid350 SEK
Closed
Hasse Andersson, Skanör, olja på duk, signerad, daterad 91.
58948
Hasse Andersson, Skanör, olja på duk, signerad, daterad 91.
Final bid600 SEK
Closed
Bilbana m.m, ett parti, Scalextric, 2000-tal.
58998
Bilbana m.m, ett parti, Scalextric, 2000-tal.
Final bid400 SEK
Closed
Àlvar Suñol, litografi nr XLII/L, signerad.
59008
Àlvar Suñol, litografi nr XLII/L, signerad.
Final bid500 SEK
Closed
Lisa Larson, tomtefamilj, 4 delar, keramik, Gustavsberg.
59017
Lisa Larson, tomtefamilj, 4 delar, keramik, Gustavsberg.
Final bid2,100 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Byggradio, DeWalt DCRE016.
59019
Byggradio, DeWalt DCRE016.
Final bid400 SEK
Closed
Kaffeskedar och tårtspade, 12+1 st, silver, "Rosen", 161 gram.
59049
Kaffeskedar och tårtspade, 12+1 st, silver, "Rosen", 161 gram.
Final bid950 SEK
Closed
Bordslampa, glas/plast, typ 4516, Graewe, 1960/70-tal.
59052
Bordslampa, glas/plast, typ 4516, Graewe, 1960/70-tal.
Final bid350 SEK
Closed
Erik Wörtz, vitrinskåp, ekfanér, IKEA, 1900-talets andra hälft.
59080
Erik Wörtz, vitrinskåp, ekfanér, IKEA, 1900-talets andra hälft.
Final bid500 SEK
Closed
Champagnekylare, "Lanson", metall.
59083
Champagnekylare, "Lanson", metall.
Final bid650 SEK
Closed
Matservis, 52 delar, flintgods, "Formosa", röd kant, Rörstrand, 1886-87.
59091
Matservis, 52 delar, flintgods, "Formosa", röd kant, Rörstrand, 1886-87.
Final bid950 SEK
Est2,000 SEK
Closed
Speglar, ett par, bemålat gjutjärn, 1800/1900-tal.
59095
Speglar, ett par, bemålat gjutjärn, 1800/1900-tal.
Final bid350 SEK
Closed
Gunnar Ander, ljusstakar, 3 st, metall/glas, Ystad Metall.
59103
Gunnar Ander, ljusstakar, 3 st, metall/glas, Ystad Metall.
Final bid350 SEK
Closed
Ulrika Hydman Vallien och Bertil Vallien, miniatyrer, 4 st, Kosta Boda.
59112
Ulrika Hydman Vallien och Bertil Vallien, miniatyrer, 4 st, Kosta Boda.
Final bid400 SEK
Closed
Hallampa, metall/glas, 1930/40-tal.
59117
Hallampa, metall/glas, 1930/40-tal.
Final bid500 SEK
Closed
Vykort, ett parti, mest Skåne.
59134
Vykort, ett parti, mest Skåne.
Final bid500 SEK
Closed
Trädgårdstomtar, 4 st, konstmaterial.
59148
Trädgårdstomtar, 4 st, konstmaterial.
Final bid350 SEK
Closed
Skålar, vas, ljuslyktor, 5 delar, glas, bl.a Kosta Boda och Royal Krona.
59170
Skålar, vas, ljuslyktor, 5 delar, glas, bl.a Kosta Boda och Royal Krona.
Final bid450 SEK
Closed
Snurrpall och stegpall, trä.
59176
Snurrpall och stegpall, trä.
Final bid350 SEK
Closed
Märklin, räls, växlar och transformator, ett parti.
59186
Märklin, räls, växlar och transformator, ett parti.
Final bid300 SEK
Closed
Stig Lindberg, skål och burk med lock, stengods, "Silur", Gustavsberg.
59194
Stig Lindberg, skål och burk med lock, stengods, "Silur", Gustavsberg.
Final bid550 SEK
Closed
Glas, ett parti, bl.a Kosta Boda och Pukeberg.
59224
Glas, ett parti, bl.a Kosta Boda och Pukeberg.
Final bid450 SEK
Closed
Armbandsur, Seiko Sportsman, Sea Horse, manuell, 17-jewels, 1960/70-tal.
59230
Armbandsur, Seiko Sportsman, Sea Horse, manuell, 17-jewels, 1960/70-tal.
Final bid650 SEK
Closed
Solstolar och regissörstol, 4 delar, trä/textil, hopfällbara, 1900-tal.
59320
Solstolar och regissörstol, 4 delar, trä/textil, hopfällbara, 1900-tal.
Final bid400 SEK
Closed
Fiskfat, 2 delar, metall, Stelton, Danmark.
59330
Fiskfat, 2 delar, metall, Stelton, Danmark.
Final bid350 SEK
Closed
Julkrubba och figurer, 13 delar, trä, Bethlehem.
59335
Julkrubba och figurer, 13 delar, trä, Bethlehem.
Final bid400 SEK
Closed
Taklampa, metall/glas.
59339
Taklampa, metall/glas.
Final bid500 SEK
Closed
Stegstol, med strykbräda, trä, 1900-tal.
59348
Stegstol, med strykbräda, trä, 1900-tal.
Final bid600 SEK
Closed
Kuddar, m.m, ett parti, 1900-tal.
59345
Kuddar, m.m, ett parti, 1900-tal.
Final bid300 SEK
Closed
Dockhus och möbler, ett parti, bl. a Lundby.
59351
Dockhus och möbler, ett parti, bl. a Lundby.
Final bid600 SEK
Closed
Bordsdukar, 15 st, linne.
59367
Bordsdukar, 15 st, linne.
Final bid350 SEK
Closed
Öltunna, trä och metall, tidigt 1900-tal.
59373
Öltunna, trä och metall, tidigt 1900-tal.
Final bid500 SEK
Closed
Bang & Olufsen, TV, BeoVision 7, med fjärrkontroll.
59380
Bang & Olufsen, TV, BeoVision 7, med fjärrkontroll.
Final bid650 SEK
Closed
Kontorsstol, snurrbar, trä/metall.
59436
Kontorsstol, snurrbar, trä/metall.
Final bid450 SEK
Closed
Sideboard, 3 lådor och 2 skåp, teak, Oscar Edv. Ekelunds Snickerifabriks AB.
59454
Sideboard, 3 lådor och 2 skåp, teak, Oscar Edv. Ekelunds Snickerifabriks AB.
Final bid550 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.