55928
Skeppslampa och taklampa, glas/mässing.
Final bid225 SEK

55929
Matz Borgström, champagneglas, 12 st, SagaForm.
Final bid225 SEK

55947
Tennföremål, ett parti, bl.a Oslo Metall, Norway.
Final bid700 SEK

55974
Ytterfoder, 4 st, porslin, ''Empire'', Gustavsberg.
Final bid225 SEK

55997
Byrå, 2 lådor, trä, stenskiva, rokokostil, 1900-tal.
Final bid250 SEK

56000
Ljusstake, mässing, "Gloria", Broberg & Ridderstråle, Klong.
Final bid300 SEK

56027
Gunnar Nylund, vas, stengods, Rörstrand.
Final bid200 SEK

56044
Blomsterbord, stringmodell, teakfanér, 1950/60-tal.
Final bid250 SEK

56045
Kast, trä.
Final bid300 SEK

56049
Hockeykort, ett parti.
Final bid300 SEK

56066
Hängande ljusstake, smidesjärn/stengods, Nittsjö, 1960/70-tal.
Final bid450 SEK

56070
Arne Aspelin, olja på duk, signerad.
Final bid200 SEK

56073
Gösta Calmeyer, "Från Mälarhusen", olja på pannå, signerad, daterad 98.
Final bid225 SEK
Est1,500 SEK

56088
Tidningsställ, 2 st, rotting, 1900-tal.
Final bid400 SEK

56101
Göran Hansson, ''Högsommar'', olja på duk, signerad.
Final bid225 SEK
Est1,300 SEK

56108
Occano, barncykel, 20 tum, 3 växlar.
Final bid350 SEK

56126
Juldekorationer, ett parti.
Final bid225 SEK

56129
Sybord/lyrbord, mahogny, Karl Johan stil, 1900-talets första hälft.
Final bid350 SEK

56134
Golvstaffli, palett m.m, ett parti.
Final bid225 SEK

56143
Vägglampetter, ett par, mässing.
Final bid300 SEK

56157
Nalle, textil, Vida XL.
Final bid200 SEK

56170
Max Papart, färgetsning nr 22/125, signerad.
Final bid250 SEK

56203
Yxor, 2 st, bl.a Sandvik, Sverige.
Final bid200 SEK

56208
Glas, 10+1 st, "Måtta", Orrefors.
Final bid250 SEK

56211
Skylt, trä, samt lösa lappar med text.
Final bid400 SEK

56212
Curt Magnus Addin, vas, glaserat stengods, Glumslöv.
Final bid350 SEK

56271
Mortlar med stöt, 2 st, sten.
Final bid250 SEK

56288
Miniatyrer, 6 st, keramik, bl.a Cecilia Bynke.
Final bid225 SEK

56297
Figuriner, älgar, 3 st, Älghults Glasbruk, signerade JN -15.
Final bid225 SEK

56308
Bodo von Campenhausen, "Simrishamn", reproduktion, nr 418/700, signerad.
Final bid200 SEK

56321
Cd-skivor, ett parti, bl.a Millencolin och punk.
Final bid550 SEK

56353
Johan Falkman, ''Tolv roller söker en regissör'', litografi nr 30/500 cm.
Final bid400 SEK

56365
Krus m.m, 6 delar, Höganäs och Wallåkra.
Final bid300 SEK

56372
Tappkrus och muggar, 7 delar, stengods, Höganäs.
Final bid350 SEK

56389
Apoteksmortel, porslin, 1900-tal.
Final bid225 SEK

56399
Ytterfoder, majolika, samt kruka, keramik.
Final bid400 SEK

56403
Lars Norrman, "Spanien", olja på pannå, signerad.
Final bid1,000 SEK
Est1,800 SEK

56411
Gryta, emaljerad.
Final bid250 SEK

56418
Ytterfoder, 4 st, keramik, Oscar & Clothilde, samtida.
Final bid200 SEK

56421
Lp-skivor och singlar, ett parti, bl.a Björn Afzelius.
Final bid250 SEK

56458
Ljuslyktor på fot, metall, Stilling Design, Danmark.
Final bid350 SEK

56476
Ryamatta.
Final bid350 SEK

56479
Assietter m.m, 12 delar, stengods, Söholm, Bornholm.
Final bid250 SEK

56485
Burkar, kakformar m.m, ett parti, metall, 1900-tal.
Final bid250 SEK

56488
Stig Wernheden, "Ale stenar" och "Källa, Korsika", olja på duk, signerade
Final bid200 SEK

56493
Final bid300 SEK

56526
Bestickservis, 24 delar, trä/rostfritt stål.
Final bid300 SEK

56530
Signe Persson-Melin, burkar, 3 st, glas/kork, ''i kvadrat'', Boda.
Final bid300 SEK