Categories

Closed
Apoteksmortel, porslin, 1900-tal.
56389
Apoteksmortel, porslin, 1900-tal.
Final bid225 SEK
Closed
Ytterfoder, majolika, samt kruka, keramik.
56399
Ytterfoder, majolika, samt kruka, keramik.
Final bid400 SEK
Closed
Lars Norrman, "Spanien", olja på pannå, signerad.
56403
Lars Norrman, "Spanien", olja på pannå, signerad.
Final bid1,000 SEK
Est1,800 SEK
Closed
Gryta, emaljerad.
56411
Gryta, emaljerad.
Final bid250 SEK
Closed
Ytterfoder, 4 st, keramik, Oscar & Clothilde, samtida.
56418
Ytterfoder, 4 st, keramik, Oscar & Clothilde, samtida.
Final bid200 SEK
Closed
Lp-skivor och singlar, ett parti, bl.a Björn Afzelius.
56421
Lp-skivor och singlar, ett parti, bl.a Björn Afzelius.
Final bid250 SEK
Closed
Ljuslyktor på fot, metall, Stilling Design, Danmark.
56458
Ljuslyktor på fot, metall, Stilling Design, Danmark.
Final bid350 SEK
Closed
Ryamatta.
56476
Ryamatta.
Final bid350 SEK
Closed
Assietter m.m, 12 delar, stengods, Söholm, Bornholm.
56479
Assietter m.m, 12 delar, stengods, Söholm, Bornholm.
Final bid250 SEK
Closed
Burkar, kakformar m.m, ett parti, metall, 1900-tal.
56485
Burkar, kakformar m.m, ett parti, metall, 1900-tal.
Final bid250 SEK
Closed
Stig Wernheden, "Ale stenar" och "Källa, Korsika", olja på duk, signerade
56488
Stig Wernheden, "Ale stenar" och "Källa, Korsika", olja på duk, signerade
Final bid200 SEK
Closed
Stege, trä, hopfällbar.
56493
Stege, trä, hopfällbar.
Final bid300 SEK
Closed
Bestickservis, 24 delar, trä/rostfritt stål.
56526
Bestickservis, 24 delar, trä/rostfritt stål.
Final bid300 SEK
Closed
Signe Persson-Melin, burkar, 3 st, glas/kork, ''i kvadrat'', Boda.
56530
Signe Persson-Melin, burkar, 3 st, glas/kork, ''i kvadrat'', Boda.
Final bid300 SEK
Closed
Skottkärra, metall/trä.
56550
Skottkärra, metall/trä.
Final bid200 SEK
Closed
Alvar Aalto, vas, glas, ''Savoy'', Iittala, Finland.
55002
Alvar Aalto, vas, glas, ''Savoy'', Iittala, Finland.
Final bid400 SEK
Closed
Teburk, mässing, 1900-tal.
56560
Teburk, mässing, 1900-tal.
Final bid225 SEK
Closed
Handdukar, 14 st, linne.
56624
Handdukar, 14 st, linne.
Final bid225 SEK
Closed
Afrikansk mask, trä.
56632
Afrikansk mask, trä.
Final bid225 SEK
Closed
Mangel, UPO.
56670
Mangel, UPO.
Final bid250 SEK
Closed
Figurin, porslin, rovfågel, Porzellanfabrik, Karl Ehs, Volkstedt, 1900-tal.
56671
Figurin, porslin, rovfågel, Porzellanfabrik, Karl Ehs, Volkstedt, 1900-tal.
Final bid250 SEK
Closed
Stolar, ett par, Stolfabrik Smålandsstenar, björk.
56684
Stolar, ett par, Stolfabrik Smålandsstenar, björk.
Final bid250 SEK
Closed
Industrilampa, golvmodell.
56693
Industrilampa, golvmodell.
Final bid200 SEK
Closed
Niels Nielsen, figurin, murare, porslin, signerad, daterad 1912.
56708
Niels Nielsen, figurin, murare, porslin, signerad, daterad 1912.
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Closed
Oidentifierad konstnär, olja på duk, stilleben, monogramsignerad EÅ, daterad 1920.
56722
Oidentifierad konstnär, olja på duk, stilleben, monogramsignerad EÅ, daterad 1920.
Final bid400 SEK
Closed
Hugo Gehlin, kanna, tenn, Ystad Tenn, 1931.
56724
Hugo Gehlin, kanna, tenn, Ystad Tenn, 1931.
Final bid350 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Michael Qvarsebo, litografi 19/100 signerad.
56737
Michael Qvarsebo, litografi 19/100 signerad.
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Figurin, Napoleon, brons, 1900-tal.
55095
Figurin, Napoleon, brons, 1900-tal.
Final bid250 SEK
Closed
Skottkärra, metall/trä, Ekeby, Hörby Bruk.
56741
Skottkärra, metall/trä, Ekeby, Hörby Bruk.
Final bid225 SEK
Closed
Skålar och vas , 2+1, glas, Kjell Engman och Anna Ehrner, Kosta Boda.
56749
Skålar och vas , 2+1, glas, Kjell Engman och Anna Ehrner, Kosta Boda.
Final bid225 SEK
Closed
Actionfigurer m.m, ett parti.
56808
Actionfigurer m.m, ett parti.
Final bid225 SEK
Closed
Golvlampor, 2 st, trä/metall.
56839
Golvlampor, 2 st, trä/metall.
Final bid300 SEK
Closed
Vattenkanna, zink.
56841
Vattenkanna, zink.
Final bid200 SEK
Closed
Matta, ull, "Köpenhamn", Ikea.
56846
Matta, ull, "Köpenhamn", Ikea.
Final bid225 SEK
Closed
Textil, 6 delar, bl.a allmoge.
56874
Textil, 6 delar, bl.a allmoge.
Final bid225 SEK
Closed
Trasmattor, 7 st, textil.
56921
Trasmattor, 7 st, textil.
Final bid350 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, 23 delar, stengods, "Tema", Bing & Gröndahl.
56946
Kaffeservisdelar, 23 delar, stengods, "Tema", Bing & Gröndahl.
Final bid350 SEK
Closed
Takhängd hylla, svart, järn, Mech, New Old Home, Schou.
56951
Takhängd hylla, svart, järn, Mech, New Old Home, Schou.
Final bid300 SEK
Closed
Ulrica Hydman Vallien, glasföremål, 4 st, Kosta Boda.
56972
Ulrica Hydman Vallien, glasföremål, 4 st, Kosta Boda.
Final bid225 SEK
Closed
Matsalsgrupp, 6 delar, trä/textil, gustaviansk stil, 1900-tal.
56970
Matsalsgrupp, 6 delar, trä/textil, gustaviansk stil, 1900-tal.
Final bid350 SEK
Closed
Gruvlykta, mässing, 1900-tal.
57001
Gruvlykta, mässing, 1900-tal.
Final bid400 SEK
Closed
Magnus & Wilhelm von Wright, "Svenska fåglar", litografiska tryck, 8 st, Ivar Baarsens Förlag, Stockholm.
57018
Magnus & Wilhelm von Wright, "Svenska fåglar", litografiska tryck, 8 st, Ivar Baarsens Förlag, Stockholm.
Final bid225 SEK
Closed
Pallbockar och domkrafter, 4 delar, metall.
57040
Pallbockar och domkrafter, 4 delar, metall.
Final bid225 SEK
Closed
Hans Verduijn, etsning nr 63/175, signerad.
57090
Hans Verduijn, etsning nr 63/175, signerad.
Final bid400 SEK
Closed
Figurin, porslin, ''Marianne - The Minuet'', Franklin Porcelain.
57117
Figurin, porslin, ''Marianne - The Minuet'', Franklin Porcelain.
Final bid250 SEK
Closed
Golvvas, glaserat stengods, Vallåkra, tillskriven Arthur Andersson.
57122
Golvvas, glaserat stengods, Vallåkra, tillskriven Arthur Andersson.
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Blomsterbord, trä/mässing.
57129
Blomsterbord, trä/mässing.
Final bid225 SEK
Closed
Jordglob med belysning, Replogle Globes Inc.
57133
Jordglob med belysning, Replogle Globes Inc.
Final bid225 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.