Categories

Closed
Fotogenlampa, glas/mässing, 1900-tal.
59453
Fotogenlampa, glas/mässing, 1900-tal.
Final bid225 SEK
Closed
Borrmaskiner/skruvdragare, 2 st, med laddare och tillbehör.
59483
Borrmaskiner/skruvdragare, 2 st, med laddare och tillbehör.
Final bid300 SEK
Closed
Golfskor, "Classics-Dry", Footjoy, USA, samt golvbollar, ett parti, obegagnat.
58115
Golfskor, "Classics-Dry", Footjoy, USA, samt golvbollar, ett parti, obegagnat.
Final bid850 SEK
Closed
Bil, metall, Grand Prix racer 1070, Schuco, Tyskland, 1900-talets andra hälft.
57817
Bil, metall, Grand Prix racer 1070, Schuco, Tyskland, 1900-talets andra hälft.
Final bid400 SEK
Closed
Ostkupa med fat, slipad dekor, 1900-tal.
58437
Ostkupa med fat, slipad dekor, 1900-tal.
Final bid350 SEK
Closed
Lasse Åberg, glas, 21 st, 3 olika modeller.
57893
Lasse Åberg, glas, 21 st, 3 olika modeller.
Final bid450 SEK
Closed
Gustav Pierre, Stockholmsmotiv, olja på duk, signerad.
59541
Gustav Pierre, Stockholmsmotiv, olja på duk, signerad.
Final bid250 SEK
Closed
Figuriner, 3 st, fåglar, porslin, Bing & Gröndahl och Royal Copenhagen.
59549
Figuriner, 3 st, fåglar, porslin, Bing & Gröndahl och Royal Copenhagen.
Final bid200 SEK
Closed
Golvlampa, metall, Aneta.
59557
Golvlampa, metall, Aneta.
Final bid225 SEK
Closed
Henry Schäf, "Barn vid eldstaden", pastell, signerad, daterad 1916.
58425
Henry Schäf, "Barn vid eldstaden", pastell, signerad, daterad 1916.
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Closed
Gymnastikbock, på hjul, höj/sänkbar, trä/skinn, Rantzows.
58839
Gymnastikbock, på hjul, höj/sänkbar, trä/skinn, Rantzows.
Final bid250 SEK
Closed
Verner Panton, termokoppar, 8 st, porslin, Menu.
59576
Verner Panton, termokoppar, 8 st, porslin, Menu.
Final bid300 SEK
Closed
Ljuskedja, "Olivkedja", Philips.
59585
Ljuskedja, "Olivkedja", Philips.
Final bid200 SEK
Closed
Pendellampor, ett par, glas/metall, Frandsen, Danmark.
59587
Pendellampor, ett par, glas/metall, Frandsen, Danmark.
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Eduard Dressler, kavaj, storlek 54, ull.
59603
Eduard Dressler, kavaj, storlek 54, ull.
Final bid300 SEK
Closed
Örhängen, ett par, guld 18k.
59639
Örhängen, ett par, guld 18k.
Final bid500 SEK
Closed
Stol, textil/trä, Bengt Ruda för Nordiska Kompaniet, 1950/60-tal.
59672
Stol, textil/trä, Bengt Ruda för Nordiska Kompaniet, 1950/60-tal.
Final bid400 SEK
Closed
Bankett, textil/trä, 2000-tal.
59683
Bankett, textil/trä, 2000-tal.
Final bid225 SEK
Closed
Lounge/trädgårdsgrupp, 7 delar, plastrotting, samt dynor/kuddar och 2 glasskivor till bord.
59718
Lounge/trädgårdsgrupp, 7 delar, plastrotting, samt dynor/kuddar och 2 glasskivor till bord.
Final bid500 SEK
Closed
Vaser m.m, 6 delar, porslin, bl. a Björn Wiinblad, Rosenthal.
59726
Vaser m.m, 6 delar, porslin, bl. a Björn Wiinblad, Rosenthal.
Final bid225 SEK
Closed
Sparbössor m.m, 15 delar, bl. a Fisher Price.
59737
Sparbössor m.m, 15 delar, bl. a Fisher Price.
Final bid250 SEK
Closed
Brio, leksaker, 4 delar.
59740
Brio, leksaker, 4 delar.
Final bid300 SEK
Closed
Gerhard Wihlborg, ''St. Paul, Frankrike'', pastell, signerad, 1957.
59754
Gerhard Wihlborg, ''St. Paul, Frankrike'', pastell, signerad, 1957.
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Closed
Börge Mogensen, sideboard, skjutdörrar i teak, "Öresund 800", Karl Andersson & Söner.
59763
Börge Mogensen, sideboard, skjutdörrar i teak, "Öresund 800", Karl Andersson & Söner.
Final bid1,200 SEK
Closed
Häng/väggskåp, furu, 1700/1800-tal.
59766
Häng/väggskåp, furu, 1700/1800-tal.
Final bid450 SEK
Closed
Krus, 5 st, keramik, bl.a Höganäs och Raus.
59819
Krus, 5 st, keramik, bl.a Höganäs och Raus.
Final bid300 SEK
Closed
Skiftnycklar, 5 st, bl.a Bahco.
59829
Skiftnycklar, 5 st, bl.a Bahco.
Final bid250 SEK
Closed
Ljusstake, för 9 ljus, smide, 1900-tal.
59847
Ljusstake, för 9 ljus, smide, 1900-tal.
Final bid300 SEK
Closed
Surroundförstärkare, harman/kardon AVR 137/230, med fjärrkontroll.
59851
Surroundförstärkare, harman/kardon AVR 137/230, med fjärrkontroll.
Final bid225 SEK
Closed
Hylsnyckelsats i väska, Bahco.
59850
Hylsnyckelsats i väska, Bahco.
Final bid350 SEK
Closed
Skruvdragare, Berner BACD-1 10,8 V LI, med tillbehör.
59856
Skruvdragare, Berner BACD-1 10,8 V LI, med tillbehör.
Final bid200 SEK
Closed
Trädgårdsbelysningar, 4 st, tomtar, solardriven, REDCATS, Borås, obegagnade.
59878
Trädgårdsbelysningar, 4 st, tomtar, solardriven, REDCATS, Borås, obegagnade.
Final bid200 SEK
Closed
Carl Fagerlund, bordslampa, glas, Orrefors.
59884
Carl Fagerlund, bordslampa, glas, Orrefors.
Final bid225 SEK
Closed
Elverktyg, 2 st, BlackLine och Bruksbo, med tillbehör.
59900
Elverktyg, 2 st, BlackLine och Bruksbo, med tillbehör.
Final bid225 SEK
Closed
Koppar med fat, 4 delar, porslin, Marianne Westman, "Mon Amie", "Ostindia Floris", Rörstrand.
59903
Koppar med fat, 4 delar, porslin, Marianne Westman, "Mon Amie", "Ostindia Floris", Rörstrand.
Final bid175 SEK
Closed
Göran Wärff, "Sunflower", ljusstakar, 6 st, glas, Kosta Boda.
59905
Göran Wärff, "Sunflower", ljusstakar, 6 st, glas, Kosta Boda.
Final bid450 SEK
Closed
Figuriner, 2 st, porslin, bl.a Wallendorf.
59940
Figuriner, 2 st, porslin, bl.a Wallendorf.
Final bid300 SEK
Closed
Böcker, 6+8 st, Carl Michael Bellman och Albert Engström. Världslitteraturens förlag och Albert Bonniers Förlag, 1940-tal.
59974
Böcker, 6+8 st, Carl Michael Bellman och Albert Engström. Världslitteraturens förlag och Albert Bonniers Förlag, 1940-tal.
Final bid225 SEK
Closed
Korkskruv för väggmontering, Dorre.
59982
Korkskruv för väggmontering, Dorre.
Final bid250 SEK
Closed
Tomte, lergods, 1900-tal.
59996
Tomte, lergods, 1900-tal.
Final bid225 SEK
Closed
Mattallrikar och skålar, 24 delar, stengods, Vista Alegre, Portugal.
60002
Mattallrikar och skålar, 24 delar, stengods, Vista Alegre, Portugal.
Final bid225 SEK
Closed
Trappstegsmattor, 15 st, meradiso.
60005
Trappstegsmattor, 15 st, meradiso.
Final bid350 SEK
Closed
Ernst Faxe, skål, keramik, signerad, Danmark.
60013
Ernst Faxe, skål, keramik, signerad, Danmark.
Final bid225 SEK
Closed
Fiskbestick, 14 delar, nysilver och pärlemo, England, 1900-tal.
60029
Fiskbestick, 14 delar, nysilver och pärlemo, England, 1900-tal.
Final bid300 SEK
Closed
Halsband och hängen, 5 delar, bärnsten/onyx.
60037
Halsband och hängen, 5 delar, bärnsten/onyx.
Final bid350 SEK
Closed
Kameror, 2 st, Nikon, samt tillbehör.
60056
Kameror, 2 st, Nikon, samt tillbehör.
Final bid500 SEK
Closed
Matservisdelar, 40 st, 2 olika modeller, porslin, Rörstrand, "Anette" och "Riviera".
60060
Matservisdelar, 40 st, 2 olika modeller, porslin, Rörstrand, "Anette" och "Riviera".
Final bid300 SEK
Closed
Tallrikar, 12 st, porslin, "Japan", Old Gustavsberg.
60072
Tallrikar, 12 st, porslin, "Japan", Old Gustavsberg.
Final bid350 SEK
Contact

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

+46(0)411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Opening hours

Monday: 13-18
Tuesday: 13-18
Wednesday: 13-19
Friday: 11-14

Follow us on social media

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.