SV
Senast sålt

54254
Solglasögon, 15+5+9 st, plast, Provokko.
Slutpris200 SEK

54253
Tång och saltkar, 3 delar, silver/glas.
Slutpris450 SEK

54251
Sideboard, trä, Jysk, samtida.
Slutpris550 SEK

54250
Kräfttallrikar, 6 st, porslin, Gefle.
Slutpris350 SEK

54249
Tallrikar, 15 st, porslin, "Dresden", Gustavsberg, 1800/1900-tal.
Slutpris950 SEK

54247
Kastrull, emalj, Kockum, 3 liter, och ugnsfasta formar, 2 st, Wilhelm Kåge, "Pyro", Gustavsberg.
Slutpris225 SEK

54246
Soppslev, silver/trä, 1873.
Slutpris175 SEK

54245
Diverse koppar, 10 delar.
Slutpris250 SEK

54244
¨Krus, 8 liter, stengods, Höganäs.
Slutpris300 SEK

54243
Krus, 8 liter, stengods, Raus.
Slutpris200 SEK

54240
Britt-Louise Sundell, skålar och vas, 4 delar, stengods, Gustavsberg, bl.a Studiohanden.
Slutpris400 SEK

54241
Britt-Louise Sundell, väggur, stengods, Studiohanden, Gustavsberg.
Slutpris300 SEK

54242
Vaser, ett par, cloisonne, på träsocklar.
Slutpris200 SEK

54239
Ljusstakar, ett par, silver 830.
Slutpris500 SEK

54238
Britt-Louise Sundell, "Virvel", kruka, stengods, Gustavsberg.
Slutpris100 SEK

54236
Lisa Larson, vas, stengods, unikum, Gustavsberg.
Slutpris500 SEK

54237
Burberrys, paraply, textil, trä, tillverkat innan 1999.
Slutpris550 SEK

54235
Sigurd Erixon och Sigurd Wallin, "Svenska Kulturbilder I-XII", 6 halvfranska band, Skoglunds Bokförlag, 1932.
Slutpris125 SEK

54234
"Österlen", tryck, copyright Rolf Gösta Calmeyer.
Slutpris400 SEK

54233
Kast, trä, 1900-talets första hälft.
Slutpris250 SEK

54231
Stenbordsdukar och dynvar, 6 delar, allmogetextil.
Slutpris250 SEK

54230
Tenn, 6 delar, bl.a fat av Johan Fredrik Werrenrath, Lund, 1855.
Slutpris300 SEK

54229
Plädar, 3 st, virkade.
Slutpris100 SEK

54227
Edward Lindahl, figuriner, ugglor, 2 st, keramik, Gustavsberg, Studiohanden, monogramsignerade E.L.
Slutpris250 SEK

54228
C.A.M Lindman, bok, Bilder ur Nordens Flora.
Slutpris125 SEK

54226
Tallriksställ, 1+17 st, trä, Kina.
Slutpris400 SEK

54225
Bestickservis, 83 delar, nysilver, ''Amsterdam''.
Slutpris400 SEK

54224
Vas och skulptur, glas, bl.a Kjell Engman, Kosta Boda.
Slutpris150 SEK

54223
Svepaskar m.m, 5 delar, trä/näver, bl.a Arvika.
Slutpris200 SEK

54222
Stringhylla, 2-plan, trä/metall.
Slutpris500 SEK

54221
Galgar, 6 st, galon/trä, 1960/70-tal.
Slutpris100 SEK

54220
Ljusstakar, ett par, mässing, Ljuders 1976.
Slutpris175 SEK

54219
Krus, 2 st, Höganäs och Wallåkra.
Slutpris150 SEK

54218
Kandelaber för 5 ljus samt ljusstake, mässing, Metallslöjden Gusum.
Slutpris350 SEK

54215
Hylla, 6 plan, trä/metall.
Slutpris1 000 SEK

54213
Såskål och bägare, silver.
Slutpris1 800 SEK

54214
Axel Hamborn, "Vid en gård, Vemmenhög", olja på pannå, signerad.
Slutpris125 SEK

54212
Axel Tallberg, "Min granne"; etsning, signerad.
Slutpris225 SEK

54210
Kaffekanna, nysilver, C.G.Hallberg.
Slutpris225 SEK

54209
Ingemar Lööf, "Dominospelare", tusch, signerad, daterad 57.
Slutpris125 SEK

54208
Bengt Erland Everhall, pastell, signerad, daterad -55.
Slutpris100 SEK

54207
Bordsdukar och servetter, 12 delar, linne/bomull.
Slutpris250 SEK

54206
Artur Hansson, olja på duk, signerad.
Slutpris150 SEK

54205
Yngve Henriksen, olja på papper, signerad, daterad 1990.
Slutpris125 SEK

54203
Glasservis, 90 delar, Björn från Hovmantorp.
Slutpris400 SEK

54204
Bengt Orup, skål på fot, Johansfors, 1950-tal, samt 3 karaffer, glas.
Slutpris125 SEK

54202
Trasmattor, 2 st, textil.
Slutpris400 SEK

54201
Snapsglas, 11 st, Reimersholms.
Slutpris300 SEK

Öppettider
Mån: 13-18
Tis: 13-18
Ons 13-19
Tors: Stängt
Fre: 11-14
Lör & Sön: Stängt
© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.


