59848
Hushållsvåg, metall, Jernbolaget, Eskilstuna, 1900-tal.
Slutpris100 SEK

59847
Ljusstake, för 9 ljus, smide, 1900-tal.
Slutpris300 SEK

59846
Gruvlyktor, 2 st, mässing, Lamp & Limelight Company och British Coalmining Company.
Slutpris225 SEK

59845
Julgransfot, smide.
Slutpris250 SEK

59844
Koppar med fat, 9 st, samt 1 assiett, porslin, Gustavsberg och Rörstrand.
Slutpris200 SEK

59843
Hampe Svanberg, "Vid brasan", väggrelief, trä, monogramsignerad H.H.S.
Slutpris100 SEK

59842
Skiftnycklar och rörtång, 6+1 st, Bahco.
Slutpris175 SEK

59841
Fårskinn, 2 st, Skinnwille och Eight Mode.
Slutpris450 SEK

59831
Pälsjacka, dam, rödräv, detaljer i skinn och mocka.
Slutpris1 200 SEK

59840
Dalatupp, trä, Nils Olsson, Äkta Dalahemslöjd, Nusnäs.
Slutpris175 SEK

59838
Vindflöjel, "Häst", smide.
Slutpris125 SEK

59837
Fotogenlampa, elektrifierad, metall/keramik/glas.
Slutpris350 SEK

59835
Skåp, trä, handsnidat, sannolikt Asien.
Slutpris600 SEK

59834
Tidningsställ, trä, justerbart.
Slutpris150 SEK

59833
campingset, 5 delar, trä/metall/textil, 1900-tal.
Slutpris150 SEK

59832
Formar och grytor, 23 st, keramik/glas, bl.a Menuett och Pyrex.
Slutpris175 SEK

59830
Vaser och skål, 2+1 st, keramik/glas/porslin, Rörstrand, Kosta Boda och Goebel.
Slutpris150 SEK

59828
Satineringsmaskin, Metabo SE 17-200 RT, med tillbehör och väska.
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK

59829
Skiftnycklar, 5 st, bl.a Bahco.
Slutpris250 SEK

59826
Knut Erik Nilsson, olja på duk, signerad, daterad 1971.
Slutpris750 SEK

59827
Kantfräs, Makita RT0700CX5J, med tillbehör och väska.
Slutpris1 400 SEK

59825
Bordsur, porslin, 1900-tal.
Slutpris100 SEK

59824
F.P. Nicol, Italien, olja på duk, signerad.
Slutpris100 SEK

59821
Efva Attling, vinglas, ett par, kristallglas/silver, "Amor Vincit Omnia", Orrefors.
Slutpris550 SEK

59823
Ota Grigar, "Girl from Tunis", olja på duk, signerad.
Slutpris125 SEK

59822
Skålar på fot, 2 st, metall, samtida.
Slutpris125 SEK

59820
Stol, flätad plast/metall, 1900-tal.
Slutpris125 SEK

59819
Krus, 5 st, keramik, bl.a Höganäs och Raus.
Slutpris300 SEK

59818
Krus, 5 st, keramik, Raus, Barsebäckshamn och Wallåkra.
Slutpris225 SEK

59817
Bok, Svenska Gods och Gårdar: Del V, Skåne Västra Delen, 1944.
Slutpris100 SEK

59816
Bok, Svenska Gods och Gårdar: Del IV, Skåne Södra Delen, 1944.
Slutpris1 000 SEK

59813
Bertil Fridhagen, matbord, 2 iläggsskivor, teak, Bodafors, 1900-talets andra hälft.
Slutpris8 000 SEK

59815
Bok, Svenska Gods och Gårdar: Del VI, Skåne Mellersta Delen, 1944.
Slutpris800 SEK

59808
Skrivbord med klaffar, 2 lådor, samt hurts med 3 lådor, teak, 1900-talets andra hälft.
Slutpris2 700 SEK

59811
Klappstolar, 3 st, trä.
Slutpris175 SEK

59812
Skulptur, sten.
Slutpris225 SEK

59810
Matbord med iläggsskiva, furu, 1900-talets senare del.
Slutpris500 SEK

59807
Fiskerulle med tillbehör, metall, Ambassadeur 5000, AB. Urfabriken, Svängsta.
Slutpris400 SEK

59805
Byrå, 4 lådor, teak, 1950/60-tal.
Slutpris750 SEK

59809
Sedlar, 23 st, svenska, 1939-1968.
Slutpris300 SEK

59801
Matservis, 37 delar, porslin, "Julrosen", Bing & Gröndahl.
Slutpris4 500 SEK

59806
Däckstol, bok/textil, fällbar, ställbar, Brogrens/Stockamöllan.
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK

59804
Matskedar med fiolskaft, 2 st, silver, 1800-talets första hälft.
Slutpris550 SEK

59803
Bord, bemålat trä, allmoge, 1800-tal.
Slutpris1 400 SEK

59802
Ljusstake, för 4 ljus, smide.
Slutpris100 SEK

59797
Kaffe/moccaservis, 56 delar, porslin, "Julrosen", Bing & Gröndahl.
Slutpris1 500 SEK

59798
Signar N. Bengtson, offsettryck, nr 2/60, signerad.
Slutpris150 SEK

59796
Amorin, bronserad, konstmaterial, samtida.
Slutpris550 SEK