60688
Tallrikar och djupa tallrikar, 12+12 st, porslin, "Grön Anna", Rörstrand.
Slutpris2 900 SEK

43338
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar, ett par, "Myran", Danmark, 2003.
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK

44422
Arne Jacobsen, stol med armstöd, böjträ/krom, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark.
Slutpris2 800 SEK

44884
Ulla Procopé, teservis, 12 delar, porslin, "Valencia", Arabia.
Slutpris2 800 SEK

46647
Ring, 20K guld.
Slutpris2 800 SEK

49381
Bordssåg, ny klinga, samt extra klinga och tillbehör.
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 SEK

51260
Cykel, Skeppshult STC, 28 tum, 7-växlad.
Slutpris2 800 SEK

51434
Fåtöljer, 6 st, rotting, sent 1900-tal.
Slutpris2 800 SEK

52193
Signe Persson-Melin, bestickservis, 34 delar, rostfritt stål, ''Signum'', Boda Nova.
Slutpris2 800 SEK

52477
Matta, Heriz, Persien, handknuten, ull.
Slutpris2 800 SEK

53517
Carl Fredrik Reuterswärd, skulptur, mässing, för Skultuna, monogramsignerad, 1900-talets andra hälft.
Slutpris2 800 SEK

53934
Alfred Wahlberg, efter, olja på duk, osignerad.
Slutpris2 800 SEK

54099
Slutpris2 800 SEK

55127
Carl Gustaf Fyrwald (1750-1825), spegel, sengustaviansk, Stockholm.
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK

55232
Albert Krüger, ''Efter regnbyar'', olja på duk, signerad.
Slutpris2 800 SEK

55694
Stig Lindberg, vas, stengods, "Veckla", Gustavsberg.
Slutpris2 800 SEK

55807
Dammsugare, Dyson v12 slim absolute, med tillbehör.
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK

56241
Boksnurra, mahogny, intarsia, engelsk stil, 1900-talets senare del.
Slutpris2 800 SEK

56604
Matbord, trä/metall.
Slutpris2 800 SEK

57268
Helge Lundström, ''Sädesfält'', olja på duk, signerad, daterad 1981.
Slutpris2 800 SEK

59495
Kappa, blårävspäls.
Slutpris2 800 SEK

60409
Slaglåsgevär.
Slutpris2 800 SEK

60877
Matta, Gabbeh, ull.
Slutpris2 800 SEK

60931
Slutpris2 800 SEK

44393
Ljuskrona, Julius Theodor Kalmar (1884-1968), is/Muranoglas, Österrike, 1960/70-tal.
Slutpris2 700 SEK

44421
Matta, ull, rölakan, Elsa Ekholm.
Slutpris2 700 SEK

46666
Maj Ström, olja på duk, signerad
Slutpris2 700 SEK

47497
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad.
Slutpris2 700 SEK

47681
Handbollsmål, sk standardmål, trä/metall.
Slutpris2 700 SEK
Värdering1 800 SEK

48423
Trädgårdsmöblemang, 5 delar, hopfällbart bord och stolar, teak, Jutlandia.
Slutpris2 700 SEK

49904
Byrå, tre lådor, björk, 1800/1900-tal.
Slutpris2 700 SEK

50547
Halsband, guld 18k (750).
Slutpris2 700 SEK

50987
Biblioteksstege, ek, Frankrike, 1900-tal.
Slutpris2 700 SEK

51253
Trädgårdssoffa, Norrahammar "Sjöhult", gjutjärn/trä.
Slutpris2 700 SEK

51963
Bordslampor, ett par, glas, Bergboms.
Slutpris2 700 SEK

52859
Fåtölj, trä/skinn, troligen "Båge", Yngve Ekström, 1900-talets mitt.
Slutpris2 700 SEK

56301
Bordslampa, mässing/skinn, Boréns, 1900-talets mitt.
Slutpris2 700 SEK
Värdering3 000 SEK

56471
Damfickur, 14k guld, 1800/1900-tal.
Slutpris2 700 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

56534
Franska spelkort, "Taste me", Lips, 108 kortlekar.
Slutpris2 700 SEK

57387
Børge Mogensen, stol, teak, Søborg Møbelfabrik, Danmark.
Slutpris2 700 SEK

57445
Bägare, sked, mynt m.m, ett parti, bl.a silver.
Slutpris2 700 SEK

57782
Matservis, 41 delar, porslin, "Grön Anna", Rörstrand.
Slutpris2 700 SEK

58262
Takplafond, alabaster.
Slutpris2 700 SEK

58838
Rosina Wachtmeister, "Giardino di rose", vas, glas, Goebel.
Slutpris2 700 SEK

58912
Matta, rölakan, ull.
Slutpris2 700 SEK

59808
Skrivbord med klaffar, 2 lådor, samt hurts med 3 lådor, teak, 1900-talets andra hälft.
Slutpris2 700 SEK

59689
Häradsdräkt, 5 delar, textil, Vemmenhögs härad.
Slutpris2 700 SEK

60777
Poul Henningsen, taklampa, plåt, PH 5, Louis Poulsen, Danmark
Slutpris2 700 SEK