56898
Serveringsvagn, furu, hjultrissor, 1900-talets senare del.
Slutpris125 SEK

56897
Pianopall, trä/textil.
Slutpris125 SEK

56896
Anna Ehrner, skålar, 2 st, glas, Kosta Boda.
Slutpris200 SEK

56894
Skulptur, trä/rotting.
Slutpris125 SEK

56893
Kaj Frank, assietter, 6 st, porslin, "Sointu", Arabia, Finland.
Slutpris250 SEK

56892
Mangelkorg, flätad.
Slutpris125 SEK

56891
Klädhängare, 2 st, metall/trä, bl.a Essem-hyllan.
Slutpris400 SEK

56890
Matservis, 64 delar, porslin, Bavaria, 1900-tal.
Slutpris350 SEK

56889
Elljusstakar, 4 st, trä/metall, "Elisabeth", Osram, 1900-talets andra hälft.
Slutpris1 400 SEK

56888
Isborr.
Slutpris100 SEK

56887
Lakan med spets och brodyr, 6 delar, linne/bomull.
Slutpris175 SEK

56886
Mattor, 2 st, ull/bomull, "Leopard" Classic Collection.
Slutpris650 SEK

56885
Dukar, 6 st, linne.
Slutpris200 SEK

56884
Trasmattor, 6 st, textil.
Slutpris125 SEK

56882
Gångmatta, cisal.
Slutpris225 SEK

56883
Gunnar Ander, ljusstakar m.m, 8 delar, metall/glas, Ystad Metall och Antikjärn Ystad.
Slutpris250 SEK

56881
Kronskålen, Gunnar Nylund , och vas, Carl-Harry Stålhane, Rörstrand.
Slutpris175 SEK

56880
Tapio Wirkkala, moccaservis, 15 delar, porslin, Rosenthal, 1900-talets andra hälft.
Slutpris350 SEK
Värdering1 500 SEK

56879
Pokalglas, Trelleborg.
Slutpris100 SEK

56878
Bordslampor, 2 st, strindbergsmodell, mässing/glas, samtida.
Slutpris400 SEK

56877
Tapio Wirkkala, kaffeservis, 18 delar, porslin, "Composition", Rosenthal, 1900-talets andra hälft.
Slutpris750 SEK
Värdering2 000 SEK

56876
Badrumslampa och lampsockel, porslin/glas, bl.a Wilhelm Wagenfeld.
Slutpris150 SEK

56874
Textil, 6 delar, bl.a allmoge.
Slutpris225 SEK

56875
Matbord och 4 stolar, teak/textil, 1900-talets andra hälft.
Slutpris1 900 SEK

56872
Textil, allmoge m.m, ett parti.
Slutpris400 SEK

56873
Krus, 7 delar, stengods, Wallåkra och Höganäs.
Slutpris400 SEK

56871
Fotogenlampa, mässing/glas.
Slutpris200 SEK

56870
Muggar, 12 st, stengods, pärlband, Old Högnäs.
Slutpris350 SEK

56868
Klas Sundkvist, gicléetryck nr 5/20, signerad.
Slutpris500 SEK

56862
Roger Skärlund, blandteknik, 2 st, signerade.
Slutpris300 SEK

56864
Holger Fischer, olja på duk, signerad, daterad 1922.
Slutpris750 SEK

56865
Tage Ahlm, olja på duk, stilleben, signerad.
Slutpris200 SEK

56863
Alvar Levaus, olja på duk, signerad.
Slutpris100 SEK

56861
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, osignerad, samtida.
Slutpris900 SEK

56858
Kikare, 2 st, mässing/skinn.
Slutpris650 SEK

56860
Slutpris800 SEK

56859
Kikare, 2 st, Tronic 10 x 25 och Pegasus 7 x 50.
Slutpris175 SEK

56857
Collier, förgyllt silver och silver 835.
Slutpris350 SEK

56856
Slutpris550 SEK

56851
Verner Panton, golvlampa, plast, "Panthella", Louis Poulsen, Danmark.
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK

56855
Paul Engdahl, målad textil, signerad.
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 SEK

56091
Star Wars Triology Special Edition,
laserdiskar, 6 st, signerad av skådespelare.
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK

56853
Taklampa, 4 ljuspunkter, plast/metall, "Planet", Rydéns.
Slutpris500 SEK

56852
Niels Gammelgaard, fåtölj, vitlackerad stål, "Järpen", Ikea, formgiven 1983.
Slutpris450 SEK

56849
Jessica Björn, "Aftonstrand", akryl och struktur på bomullsduk, signerad a tergo.
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK

56850
Jessica Björn, "Bjärred", akryl och struktur på bomullsduk, signerad a tergo.
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 800 - 2 200 SEK

56848
Ulla Procopé, mat/kaffeservis, 42 delar, stengods, "Fennica", Arabia.
Slutpris600 SEK

56847
Sjömansarbeten, 6 delar, makramé/glas.
Slutpris200 SEK