55731
Barstolar, 4 st, metall/textil, Atelje Smedjan, Halmstad.
Slutpris1 400 SEK

55739
Stolar, ett par, Thonetstil, böjträ/rotting, 1900-talets senare del.
Slutpris225 SEK

55736
Träningsredskap, "Svenska Hälsobänken", Mastercare.
Slutpris800 SEK

55734
Kanapé, mahogny/textil, 1800/1900-tal.
Slutpris250 SEK

55732
Stig Lindberg, tallrikar, 6 st, porslin, ''Pastella'', Gustavsberg.
Slutpris200 SEK

55733
Signe Persson-Melin, skålar, 7 delar, glas/kork, Bodum/Boda Nova.
Slutpris100 SEK

55729
Bokhylla med skrivskiva, lådor och underskåp, teak, 1900-talets andra hälft.
Slutpris1 800 SEK

55728
Anders Pehrson, taklampa, ''Bumling'', Ateljé Lyktan, Åhus.
Slutpris1 200 SEK

55727
Bent Nordsted, taklampa, borstad aluminium, ''Lyskär'', Danmark, 1970-talet.
Slutpris225 SEK

55726
Vägghållare för 5 gevär.
Slutpris100 SEK

55725
Börsvikter och mått, 4 delar, mässing, Holland och Danmark, 1800-1900-tal.
Slutpris175 SEK

55724
Moccaskedar m.m, 14 delar, silver.
Slutpris2 000 SEK

55721
Gitarr, Landola, med golvställ.
Slutpris350 SEK

55723
Carl Fredrik Reuterswärd, 3 porträtt, litografier, numrerade 10/200, signerade.
Slutpris100 SEK

55715
Franska revolutionen, kopparstick, 4 st, 1800-talets början.
Slutpris1 000 SEK

55720
Jöran Nyberg, "Hurra för bron", handkolorerad litografi, Artist Proof, år 2000.
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK

55719
Brosch, brons, Kalevala Koru, Finland.
Slutpris200 SEK

55714
Pärlcollier med silverlås, samt armring och hänge i silver.
Slutpris1 300 SEK

55718
Bo Vikhblad, "Torso", litografi 79/250, signerad, daterad 1997.
Slutpris100 SEK

55717
Kaffeskedar, 12 st, silver 830, ''Olga'', GAB.
Slutpris950 SEK

55716
Max Walter Svanberg, litografi, signerad och daterad 57 i trycket.
Slutpris175 SEK

55712
Kopparstick, 5 st.
Slutpris950 SEK

55713
Fickur, silver, Tyskland.
Slutpris150 SEK

55711
Halskedja och hänge, silver.
Slutpris1 200 SEK

55709
Bordslampa, nysilver, C.G. Hallberg.
Slutpris450 SEK

55710
Iris Lövin Lindholm, litografier, 3 st, signerade och numrerade.
Slutpris100 SEK

55708
Oidentifierade konstnärer, olja på duk uppfodrad på pannå, 2 st, signerade Marten och Mohamed (se sista bild).
Slutpris125 SEK

55707
Carl Fagerlund, taklampa, glas, Orrefors.
Slutpris500 SEK

55706
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad A. Carlo.
Slutpris400 SEK

55705
Allan Egnell, olja på duk, signerad.
Slutpris400 SEK

55703
Spegel, björk/glas, Karl Johan, 1800-talets mitt.
Slutpris350 SEK

55704
Ulrica Hydman Vallien, pokalglas, ett par, ''Open Minds'', Kosta Boda, signerade.
Slutpris550 SEK

55696
Skålar, 2 st, glas, Villeroy & Boch och Kerttu Nurminen, Nuutajärvi.
Slutpris225 SEK

55702
Albert Krüger, "Gårdsinteriör", olja på pannå, signerad, även a tergo, daterad 1939.
Slutpris125 SEK

55701
Vicke Lindstrand, vas, glas, grön dekor samt luftbubblor, Kosta, signerad Kosta LH 1716.
Slutpris650 SEK

55700
Mossrivare, AL-KO 32 VLE Combi-Care.
Slutpris450 SEK

55699
Industrilampa, glas/metall, samtida.
Slutpris100 SEK

55693
Gunnar Nylund, vas, stengods, Rörstrand.
Slutpris700 SEK

55698
Vaser och skål, 3 delar, glas, Orrefors, bl.a "Corona", Lars Hellsten.
Slutpris100 SEK

55697
Golvfläkt, Anslut, Jula.
Slutpris125 SEK

55694
Stig Lindberg, vas, stengods, "Veckla", Gustavsberg.
Slutpris2 800 SEK

55695
Värmefläkt, ADAX VV20.
Slutpris150 SEK

55692
Bokhylla med skrivdel och lådor, alm och svärtat trä, art deco, 1930/40-tal.
Slutpris950 SEK

55691
Einar Johansen, bordslampa, stengods, Söholm, Bornholm.
Slutpris350 SEK

55690
Vaser 5 st, keramik, bl.a Schramberg och Tilgmans.
Slutpris125 SEK

55688
Gunna Brandstedt, vaser, 2 st, glas, Pukeberg, signerade, daterade 96/97.
Slutpris150 SEK

55689
Margareta Lewkowicz, skulptur, keramik, monogramsignerad, daterad 2003.
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK

55684
Erika Lagerbielke, "Louise", skål, glas, Orrefors.
Slutpris400 SEK