Kategorier

Avslutad
Tallrikar, 15 st, porslin, "Dresden", Gustavsberg, 1800/1900-tal.
54249
Tallrikar, 15 st, porslin, "Dresden", Gustavsberg, 1800/1900-tal.
Slutpris950 SEK
Avslutad
Kastrull, emalj, Kockum, 3 liter, och ugnsfasta formar, 2 st, Wilhelm Kåge, "Pyro", Gustavsberg.
54247
Kastrull, emalj, Kockum, 3 liter, och ugnsfasta formar, 2 st, Wilhelm Kåge, "Pyro", Gustavsberg.
Slutpris225 SEK
Avslutad
Soppslev, silver/trä, 1873.
54246
Soppslev, silver/trä, 1873.
Slutpris175 SEK
Avslutad
Diverse koppar, 10 delar.
54245
Diverse koppar, 10 delar.
Slutpris250 SEK
Avslutad
¨Krus, 8 liter, stengods, Höganäs.
54244
¨Krus, 8 liter, stengods, Höganäs.
Slutpris300 SEK
Avslutad
Krus, 8 liter, stengods, Raus.
54243
Krus, 8 liter, stengods, Raus.
Slutpris200 SEK
Avslutad
Britt-Louise Sundell, skålar och vas, 4 delar, stengods, Gustavsberg, bl.a Studiohanden.
54240
Britt-Louise Sundell, skålar och vas, 4 delar, stengods, Gustavsberg, bl.a Studiohanden.
Slutpris400 SEK
Avslutad
Britt-Louise Sundell, väggur, stengods, Studiohanden, Gustavsberg.
54241
Britt-Louise Sundell, väggur, stengods, Studiohanden, Gustavsberg.
Slutpris300 SEK
Avslutad
Vaser, ett par, cloisonne, på träsocklar.
54242
Vaser, ett par, cloisonne, på träsocklar.
Slutpris200 SEK
Avslutad
Ljusstakar, ett par, silver 830.
54239
Ljusstakar, ett par, silver 830.
Slutpris500 SEK
Avslutad
Britt-Louise Sundell, "Virvel", kruka, stengods, Gustavsberg.
54238
Britt-Louise Sundell, "Virvel", kruka, stengods, Gustavsberg.
Slutpris100 SEK
Avslutad
Lisa Larson, vas, stengods, unikum, Gustavsberg.
54236
Lisa Larson, vas, stengods, unikum, Gustavsberg.
Slutpris500 SEK
Avslutad
Burberrys, paraply, textil, trä, tillverkat innan 1999.
54237
Burberrys, paraply, textil, trä, tillverkat innan 1999.
Slutpris550 SEK
Avslutad
Sigurd Erixon och Sigurd Wallin, "Svenska Kulturbilder I-XII", 6 halvfranska band, Skoglunds Bokförlag, 1932.
54235
Sigurd Erixon och Sigurd Wallin, "Svenska Kulturbilder I-XII", 6 halvfranska band, Skoglunds Bokförlag, 1932.
Slutpris125 SEK
Avslutad
"Österlen", tryck, copyright Rolf Gösta Calmeyer.
54234
"Österlen", tryck, copyright Rolf Gösta Calmeyer.
Slutpris400 SEK
Avslutad
Kast, trä, 1900-talets första hälft.
54233
Kast, trä, 1900-talets första hälft.
Slutpris250 SEK
Avslutad
Stenbordsdukar och dynvar, 6 delar, allmogetextil.
54231
Stenbordsdukar och dynvar, 6 delar, allmogetextil.
Slutpris250 SEK
Avslutad
Tenn, 6 delar, bl.a fat av Johan Fredrik Werrenrath, Lund, 1855.
54230
Tenn, 6 delar, bl.a fat av Johan Fredrik Werrenrath, Lund, 1855.
Slutpris300 SEK
Avslutad
Plädar, 3 st, virkade.
54229
Plädar, 3 st, virkade.
Slutpris100 SEK
Avslutad
Edward Lindahl, figuriner, ugglor, 2 st, keramik, Gustavsberg, Studiohanden, monogramsignerade E.L.
54227
Edward Lindahl, figuriner, ugglor, 2 st, keramik, Gustavsberg, Studiohanden, monogramsignerade E.L.
Slutpris250 SEK
Avslutad
C.A.M Lindman, bok, Bilder ur Nordens Flora.
54228
C.A.M Lindman, bok, Bilder ur Nordens Flora.
Slutpris125 SEK
Avslutad
Tallriksställ, 1+17 st, trä, Kina.
54226
Tallriksställ, 1+17 st, trä, Kina.
Slutpris400 SEK
Avslutad
Bestickservis, 83 delar, nysilver, ''Amsterdam''.
54225
Bestickservis, 83 delar, nysilver, ''Amsterdam''.
Slutpris400 SEK
Avslutad
Vas och skulptur, glas, bl.a Kjell Engman, Kosta Boda.
54224
Vas och skulptur, glas, bl.a Kjell Engman, Kosta Boda.
Slutpris150 SEK
Avslutad
Svepaskar m.m, 5 delar, trä/näver, bl.a Arvika.
54223
Svepaskar m.m, 5 delar, trä/näver, bl.a Arvika.
Slutpris200 SEK
Avslutad
Stringhylla, 2-plan, trä/metall.
54222
Stringhylla, 2-plan, trä/metall.
Slutpris500 SEK
Avslutad
Galgar, 6 st, galon/trä, 1960/70-tal.
54221
Galgar, 6 st, galon/trä, 1960/70-tal.
Slutpris100 SEK
Avslutad
Ljusstakar, ett par, mässing, Ljuders 1976.
54220
Ljusstakar, ett par, mässing, Ljuders 1976.
Slutpris175 SEK
Avslutad
Krus, 2 st, Höganäs och Wallåkra.
54219
Krus, 2 st, Höganäs och Wallåkra.
Slutpris150 SEK
Avslutad
Kandelaber för 5 ljus samt ljusstake, mässing, Metallslöjden Gusum.
54218
Kandelaber för 5 ljus samt ljusstake, mässing, Metallslöjden Gusum.
Slutpris350 SEK
Avslutad
Hylla, 6 plan, trä/metall.
54215
Hylla, 6 plan, trä/metall.
Slutpris1 000 SEK
Avslutad
Såskål och bägare, silver.
54213
Såskål och bägare, silver.
Slutpris1 800 SEK
Avslutad
Axel Hamborn, "Vid en gård, Vemmenhög", olja på pannå, signerad.
54214
Axel Hamborn, "Vid en gård, Vemmenhög", olja på pannå, signerad.
Slutpris125 SEK
Avslutad
Axel Tallberg, "Min granne"; etsning, signerad.
54212
Axel Tallberg, "Min granne"; etsning, signerad.
Slutpris225 SEK
Avslutad
Kaffekanna, nysilver, C.G.Hallberg.
54210
Kaffekanna, nysilver, C.G.Hallberg.
Slutpris225 SEK
Avslutad
Ingemar Lööf, "Dominospelare", tusch, signerad, daterad 57.
54209
Ingemar Lööf, "Dominospelare", tusch, signerad, daterad 57.
Slutpris125 SEK
Avslutad
Bengt Erland Everhall, pastell, signerad, daterad -55.
54208
Bengt Erland Everhall, pastell, signerad, daterad -55.
Slutpris100 SEK
Avslutad
Bordsdukar och servetter, 12 delar, linne/bomull.
54207
Bordsdukar och servetter, 12 delar, linne/bomull.
Slutpris250 SEK
Avslutad
Artur Hansson, olja på duk, signerad.
54206
Artur Hansson, olja på duk, signerad.
Slutpris150 SEK
Avslutad
Yngve Henriksen, olja på papper, signerad, daterad 1990.
54205
Yngve Henriksen, olja på papper, signerad, daterad 1990.
Slutpris125 SEK
Avslutad
Glasservis, 90 delar, Björn från Hovmantorp.
54203
Glasservis, 90 delar, Björn från Hovmantorp.
Slutpris400 SEK
Avslutad
Bengt Orup, skål på fot, Johansfors, 1950-tal, samt 3 karaffer, glas.
54204
Bengt Orup, skål på fot, Johansfors, 1950-tal, samt 3 karaffer, glas.
Slutpris125 SEK
Avslutad
Trasmattor, 2 st, textil.
54202
Trasmattor, 2 st, textil.
Slutpris400 SEK
Avslutad
Snapsglas, 11 st, Reimersholms.
54201
Snapsglas, 11 st, Reimersholms.
Slutpris300 SEK
Avslutad
Minihinkar, 16 st, metall.
54200
Minihinkar, 16 st, metall.
Slutpris175 SEK
Avslutad
Trasmattor, 2 st, textil.
54199
Trasmattor, 2 st, textil.
Slutpris400 SEK
Avslutad
Kuddar, 3 st, textil, allmogestil.
54198
Kuddar, 3 st, textil, allmogestil.
Slutpris150 SEK
Avslutad
Fotogenkök, metall, "Beatrice", Husqvarna.
54197
Fotogenkök, metall, "Beatrice", Husqvarna.
Slutpris400 SEK
Kontakt

Ystads Auktioner

Östra Zinkgatan 3

27139 Ystad

0411-35 02 30

info@ystadsauktioner.se

Öppettider

Mån: 13-18

Tis: 13-18

Ons 13-19

Tors: Stängt

Fre: 11-14

Lör & Sön: Stängt

Följ oss

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.